piątek, 14 marca 2014


Some rights reserved by gpoo

Na początku września 2013 r. polecaliśmy bezpłatny kurs online pt. "SciWrite: Writing in the Sciences", którego organizatorem jest Stanford University. Celem kursy było polepszenie warsztatu naukowego w zakresie pisania artykułów naukowych. Jeśli przegapiliście wspomniany kurs, a chcielibyście udoskonalić umiejętność pisania artykułów naukowych, to mamy dla Was dobrą informację. Stanford University udostępnił bowiem komplet nagrań ze swojego kursu.

Kurs trwał osiem tygodni. W każdym tygodniu poruszane były inne zagadnienia. Tematyka zajęć w poszczególnych tygodniach była następująca:
  • Tydzień 1 - Wprowadzenie, zasady efektywnego pisania, eliminacja zbędnego materiału.
  • Tydzień 2 - Zasady efektywnego pisania, czasowniki.
  • Tydzień 3 - Umiejętność tworzenia lepszych zdań i paragrafów.
  • Tydzień 4 - Organizacja i usprawnienie procesu pisania.
  • Tydzień 5 - Pierwotna forma rękopisu.
  • Tydzień 6 - Recenzje, komentarze, opinie autorskie a proces publikacji.
  • Tydzień 7 - Problemy w naukowym pisaniu: plagiat, autoplagiat, autorstwo, ghostwriting, powtarzalne badania naukowe.
  • Tydzień 8 - Jak dokonać recenzji naukowej i  jak komunikować się z odbiorcami.

Materiały opublikowane przez Stanford University podzieliliśmy zgodnie z tematyką zajęć w każdym tygodniu. W ten sposób powstało osiem playlist, które zamieszczamy poniżej. Cały kurs prowadzony był w języku angielskim. Znajomość tego języka jest niezbędna do dobrego zrozumienia przekazywanej wiedzy. Pewnym ułatwieniem może być fakt, że w każdym filmie można włączyć angielskie napisy. 

Osobom, które są zainteresowane udoskonaleniem umiejętności pisania dobrych artykułów naukowych polecamy także cykl wideoporad z cyklu "Publishing Your Research", które przygotowany został przez American Chemical Society oraz książkę pt. "A Scientific Approach to Scientific Writting", którą napisali John Blackwell i Jan Martin.


Zdjęcie we wpisie: Some rights reserved by gpooPrint Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom