środa, 19 marca 2014


Fragment okładki książki Wojciecha Hamana i Jerzego Guta "Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy"
Czy naukowiec powinien posiadać umiejętności rozwiązywania konfliktów i prowadzenia negocjacji? Może się wydawać, że nie ma takiej potrzeby. Wystarczy jednak zastanowić się z jak dużą liczbą przedstawicieli bardzo różnych środowisk naukowcy mają do czynienia w swojej pracy, by przychylić się do odpowiedzi, że jednak powinni być dobrymi negocjatorami. Warto więc dowiedzieć się w jaki sposób można rozwiązywać swoje codzienne problemy.  

Coraz rzadziej naukowiec jest wielką indywidualnością, która w swojej pracy nie potrzebuje pomocy innych ludzi. Dziś nauka często opiera się na pracy zespołowej. Co więcej w prowadzenie badań zaangażowane są zespoły interdyscyplinarne, w skład których wchodzą specjaliści z często odległych od siebie dziedzin naukowych. Próba porozumienia się może więc przypominać rozmowę w dwóch obcych językach. I o konflikt nietrudno.

Kolejną grupą osób, z którymi stykają się w swojej pracy naukowcy, można nazwać inwestorami lub przedstawicielami instytucji, które przyznają środki na prowadzenie badań naukowych. W tej sytuacji naukowiec musi przestawiać się na posługiwanie się językiem bardziej biznesowym. W przeciwnym razie konflikt znów jest blisko.

A skoro mowa o jednostkach finansujących badania, to nie sposób pominąć sprawę administracyjnej i finansowej obsługi prowadzonych badań. Dla wielu naukowców kontakt z przedstawicielami administracji jednostek naukowych oraz instytucji przyznających granty na badania, jest jak pojedynek w dżungli z dzikimi zwierzętami. Lepiej go unikać, bo o konflikt i nieporozumienia bardzo łatwo.

Przywołane powyżej przykłady pokazują, że w życiu naukowca o konflikt nie jest trudno. Ważniejszy jest jednak fakt, że z przedstawicielami wymienionych powyżej środowisk lepiej mieć poprawnie ułożone stosunki. Nie oznacza to jednak, że należy przyjąć pokorną postawę i godzić się na wszystko. Możliwe jest bowiem takie rozwiązywanie konfliktów, w których wygrywają obie strony.

Właśnie w oparciu o zasadę wygrany-wygrany sposoby rozwiązywania konfliktów przedstawiają w książce "Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy" Wojciech Haman i Jerzy Gut. Choć książka została wydana w pierwszej połowie lat 90-ych XX wieku, a obecnie mamy do czynienia z wydaniem III rozszerzonym, to pozycja ta cały czas pozostaje bardzo użyteczna.

Autorzy starają się przeprowadzić czytelnika przez świat konfliktów, z którymi stykamy się niemal każdego dnia. Celem rozwiązywana konfliktu jest jednak unikanie sytuacji, w której ktoś przegrywa. Wszystko dlatego, że może to wzbudzać w nim chęć do odegrania się. Wówczas w kolejnej spornej sytuacji może on zrewanżować się w taki sposób, że wcześniejsza wygrana okaże się niewiele warta.

Haman i Gut przekazują w swojej książce jedynie podstawową wiedzę dotyczącą sposobów rozwiązywania konfliktów i prowadzenia negocjacji. Zasady te są na tyle proste, że wprowadzenie ich w życie nie musi wiązać się z dużymi problemami. Wszystko dlatego, że często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak sami doprowadzamy do eskalacji naszych konfliktów, a negocjacje kierujemy na ślepą uliczkę. Wprowadzenie w życie podstawowych zasad, może zaś spowodować, że uda się nam rozwiązywać konflikty, a negocjacje okażą się owocne.  


Okładka książki Wojciecha Hamana i Jerzego Guta "Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy"

Autor: Wojciech Haman, Jerzy Gut
Tytuł: Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy
Rok wydania: 2008
Wydawnictwo: One Press
Liczba stron: 224
Cena: ok. 45-50 zł


W serii Biblioteka Nowoczesnego Naukowca opisaliśmy dotychczas

Richard Newton
Skuteczny kierownik projektu - czytaj więcej

John Blackwell i Jan Martin
A Scientific Approach to Scientific Writing - czytaj więcej

Henryk Bieniok
Zarządzanie czasem. Poradnik dla mało efektywnych - czytaj więcej
Agata i Jerzy Rzędowscy
Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce - czytaj więcej


Andrew J. Friedland i Carol L. Folt.
Writing Successful Science Proposals - czytaj więcej

Katarzyna Czainska
Odkryć zarządzanie - czytaj więcej

Grażyna Białopiotrowicz
Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce - czytaj więcej
Print Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom