środa, 26 marca 2014


Fragment okładki książki Iwony Majewskiej-Opiełki "Jak mówić, by nas słuchano"


Dlaczego na wykłady jednego naukowca usiłują dostać się tłumy studentów, a na zajęciach jego kolegi jest wiele pustych krzeseł? Dlaczego jednego referatu słuchamy niema z wypiekami na twarzy, a podczas innego wystąpienia przysypiamy? Wynika to z faktu, że nie każdy potrafi uczynić swój przekaz przystępnym. W swojej książce Iwona Majewska-Opiełka wyjaśnia jednak "Jak mówić, by nas słuchano".

Mówienie jest jednym z narzędzi pracy naukowca. Mówimy, gdy prowadzimy zajęcia ze studentami. Mówimy, gdy wygłaszamy referat na konferencji naukowej lub sympozjum. Mówimy, gdy rozmawiamy z innymi naukowcami. Naszym celem jest jak najlepsze dotarcie z naszym przekazem do odbiorcy. Tak, żeby nie tylko nas usłyszał, ale także zrozumiał o co nam chodzi i dlaczego uważamy, że nasze poglądy są słuszne. 

Przekazywanie informacji w sposób, który zrealizuje wszystkie powyższe cele, nie jest jednak łatwe. Można powiedzieć, że mówienie jest sztuką. A mówienie w celu przekazywania wiedzy naukowej jest sztuką zdecydowanie trudniejszą. Łatwo tu bowiem popaść w pułapkę powierzchownego i pozornego przeintelektualizowania swojej wypowiedzi. Jak zwraca uwagę autorka książki:
Często bowiem ludzie nieznający prawdziwie i głęboko danego zagadnienia posiłkują się językiem naukowym lub górnolotnymi wyrażeniami po to, by wydawać się mądrzejszymi lub by inni ich nie zrozumieli i nie mogli ocenić.  
Nie oznacza to jednak, że naukowcy nie mogą być dobrymi mówcami, których wystąpienia będą interesujące i wartościowe dla odbiorców. Książka "Jak mówić, by nas słuchano" może przekonać naukowców, że to właśnie oni są grupą, która ma dużą predyspozycję do mówienia w sposób zajmujący. Autorka - osoba o wieloletnim doświadczeniu w zakresie publicznego przemawiania - popiera bowiem pogląd, zgodnie z którym "Żeby zrobić coś, trzeba być kimś". Konieczna jest więc dogłębna wiedza o tym czym się zajmujemy. Dopiero w oparciu o taki fundament można budować interesujący przekaz.

Iwona Majewska-Opiełka w swojej książce nie składa hymnów pochwalnych ku czci socjotechniki. W omawianej publikacji nie znajdziemy rad w jaki sposób gestykulować oraz jak porywać tłumy zabiegami retorycznymi. Oczywiście autorka zwraca uwagę na fakt, że dobrze dobrany strój, utrzymywanie kontaktu wzrokowego z odbiorcami oraz dopasowywani przekazu do nich ma duże znaczenie. Nie czyni jednak z tego swoistego fetyszu, co często występuje u mówców, którzy wręcz fascynują się socjotechniką. Majewska-Opiełka stoi zaś na stanowisku, że:
Artysta nie chodzi na szkolenia z socjotechnik i nie ma doradcy od budowania własnego wizerunku w oczach innych. Tworzy się sam. Szuka prawdy w sobie.
Odejście od spotykanego w innych książkach czasami wręcz nachalnego promowania socjotechniki, sprawia, że książkę "Jak mówić, by nas słuchano" czyta się przyjemnie. Jest to bowiem niewielka objętościowo publikacja, która przekonuje, że mając dużą wiedzę oraz będąc otwartym na ludzi, można przekazywać m.in. wiedzę w sposób interesujący. Warto sięgnąć do tej pozycji i uczynić swoje wykłady, referaty i wszelkie inne sytuacje, w których posługujemy się słowem mówionym po prostu lepszymi dla nas i dla naszych odbiorców.


Okładka książki Iwony Majewskiej-Opiełki "Jak mówić, by nas słuchano"

Autor: Iwona Majewska-Opiełka
Tytuł: Jak mówić, by nas słuchano
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Liczba stron: 176
Cena: ok. 15-20 zł


W serii Biblioteka Nowoczesnego Naukowca opisaliśmy dotychczas

Richard Newton
Skuteczny kierownik projektu - czytaj więcej

John Blackwell i Jan Martin
A Scientific Approach to Scientific Writing - czytaj więcej

Henryk Bieniok
Zarządzanie czasem. Poradnik dla mało efektywnych - czytaj więcej
Agata i Jerzy Rzędowscy
Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce - czytaj więcej


Andrew J. Friedland i Carol L. Folt.
Writing Successful Science Proposals - czytaj więcej

Katarzyna Czainska
Odkryć zarządzanie - czytaj więcej

Grażyna Białopiotrowicz
Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce - czytaj więcej


Wojciech Haman, Jerzy Gut
Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy - czytaj więcejPrint Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...