poniedziałek, 17 marca 2014


Jedna z podstron Czytelni Czasopism PAN

Odnalezienie się w gąszczu czasopism naukowych, nie jest zadaniem łatwym. Wszystko dlatego, że czasopism takich jest bardzo dużo. Niemal niemożliwe jest uzyskanie dostępu do papierowych wydań wszystkich naukowych periodyków. Na szczęście z pomocą przychodzi tu internet, w którym publikowanych jest coraz więcej wydań czasopism naukowych. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na inicjatywę Polskiej Akademii Nauk, która stworzyła własną czytelnię czasopism.

Czytelnia PAN dostępna jest bezpłatnie pod adresem http://www.czasopisma.pan.pl/. Zawartość, którą można znaleźć pod wspomnianym adresem, może pozytywnie zaskoczyć nie jednego naukowca. Wszystko dlatego, że jak wyjaśniają twórcy czytelni:
Na stronie Czytelni Czasopism prezentowane są pełne treści czasopism wydawanych lub współwydawanych przez komitety i oddziały PAN, a także wydawanych przez Biuro Upowszechniania i Promocji Nauki PAN.
Czytelnia zawiera dwa rodzaje uszeregowania czasopism: 1. według pierwszej litery tytułu (zakładka CZASOPISMA WG TYTUŁÓW); 2. według reprezentowanej dziedziny nauki (zakładka CZASOPISMA WG DZIEDZIN NAUKI).
W zakładce „CZASOPISMA INSTYTUTÓW PAN” znajduje się przekierowanie na strony internetowe tych tytułów wydawanych przez placówki PAN, które nie są publikowane w Czytelni Czasopism
Czasopism jest całkiem dużo i co ważne ich archiwum jest bogate oraz aktualizowane. W większości przypadków mamy oczywiście do czynienia z lekkim poślizgiem. W sieci nie pojawia się od razu najnowszy numer czasopisma. Nie ma jednak większych problemów z tym, żeby znaleźć numery z 2013 r. W przypadku kwartalników jest to zazwyczaj numer 3/2013.

Jak zostało już wspomniane w czytelni PAN można wyszukiwać czasopisma na dwa sposoby. Pierwszy pozwala znaleźć tytuł z interesującej nas dziedziny naukowej. Przyjęty został następujący podział:
  • Nauki Humanistyczne i Społeczne;
  • Nauki Biologiczne i Rolnicze;
  • Nauki o Ziemi;
  • Nauki Techniczne;
  • Nauki Medyczne.

Drugi sposób wyszukiwania czasopism, to poszukiwanie według pierwszej litery interesującego nas tytuły. Pewnym minusem jest fakt braku wyszukiwarki, która pozwalałaby na bardziej precyzyjne przeszukiwanie wszystkich czasopism zebranych w czytelni PAN. Co prawda jest okienko wyszukiwania, ale póki co nie działa. Zrozumieć jednak można, że najważniejsze było zebrania w jednym miejscu czasopism naukowych wydawanych przez Polską Akademię Nauki. Ta sztuka się udała i warto odwiedzać stronę http://www.czasopisma.pan.pl/.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...