sobota, 22 marca 2014Wiele razy staraliśmy się udowodnić, że naukowe treści można przekazywać w przystępny sposób. Nawet skomplikowana wiedza może zostać wówczas przekazana w jasny sposób, który umożliwi zainteresowanie nauką ludzi, którzy nie są z nią związani na co dzień. Dziś pokażemy kolejne dwa przykłady na przekazywanie nauki w niebanalnej formie.

Pierwszy przykład pokazuje, że wiedzę z zakresu nauk humanistycznych można przedstawiać w oryginalny, nieszablonowy i dynamiczny sposób. Choć może się to wydawać niemożliwe w ciągu 510 sekund, można przedstawić ponad tysiącletnią historię Polski. W 20120 r. udowodnił to Tomasz Bagiński.


Film powstał na zamówienie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego celem było promowanie stoiska Polski podczas targów EXPO 2010, które odbywało się w Szanghaju. Nad zawartością merytoryczną filmu czuwał prof. Henryk Samsonowicz. Tomasz Bagiński odpowiadał zaś za przekazanie ogromnej porcji wiedzy w sposób prosty i treściwy. Sam twórca wyjaśniał to w następujący sposób.
Historia Polski, jak zresztą historia każdego kraju, to ogrom wydarzeń, ludzi i dat. Mnogość danych. Nie tylko aktów, także rzeczy mniej uchwytnych. (...) Jak to wszystko zawrzeć w kilkuminutowym filmie? Widzowie chcą wrażeń. Zaskoczeń. Odpłynięcia w inną rzeczywistość, zachwytu obrazem i muzyką, uczuć. Jeśli nawet pragną wiedzy, to raczej chcą dowiedzieć się czegoś o wnętrzu Polaków, o tym, czym nasz kraj się wyróżnia. Chcą wiedzieć, dlaczego warto nas znać i co to za europejskie plemię Polacy. Odszedłem więc od dosłownego traktowania tematu „Historia Polski"
Ale ze specjalistyczną wiedzą można dotrzeć w prosty sposób nie tylko do osób, które nie są związane z nauką. Okazuje się, że obrazowe i nieco uproszczone formy można wykorzystać również w przekazywaniu nowych informacji samym naukowcom. 

Od takiego założenia najwyraźniej wyszli twórcy Przewodnika "Od innowacji do wdrożenia", który adresowany jest właśnie do naukowców. Przewodnik można znaleźć na stronie Portalu Innowacji i przyznać trzeba, że różni się bardzo od tradycyjnych publikacji dotyczących komercjalizacji wyników badań naukowych. Tu nie mamy do czynienia już ze statycznym tekstem. Proces komercjalizacji ukazany został w sposób dużo bardziej dynamiczny. Co ciekawe naukowiec dosłownie przechodzi przez ścieżkę, co można zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu.

Źródło - http://pi.gov.pl/PARP/data/Prezentacja_17_12_08/cittru.html
Więcej ciekawych przykładów popularyzacji nauki możecie znaleźć śledząc nasze wpisy oznaczone tagiem popularyzacja.

Zdjęcie we wpisie: Some rights reserved by Tsahi Levent-Levi 


Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...