sobota, 8 marca 2014


Półfinał konkursu FameLab 2014 - fot. www.granty-na-badania.com
Jak dotrzeć ze swoim przekazem do odbiorców? To zagadnienie, które spędza sen z powiek wielu naukowcom. Wszystko dlatego, że często osoba naukowca kojarzy się ze skomplikowanymi i niezrozumiałymi stwierdzeniami. I tu pojawia się pytanie - czy w związku z tym naukowiec powinien dążyć do uproszczenia swojego przekazu?

Próbą uczynienia nauki bardziej zrozumiałą dla osób, które nie są naukowcami, są konkursy popularyzatorskie. W ich trakcie osoby zajmujące się badaniami naukowymi usiłują przybliżyć je szerokiemu gronu odbiorców, wśród których raczej nie ma specjalistów w danej dziedzinie nauki. Przykładami takich konkursów, są cieszące się duża popularnością zmagania w ramach FameLab czy konkursu Inter. Na prezentację swoich badań w każdym z konkursów naukowcy mają kilka minut, więc niemal niemożliwe jest posługiwanie się specjalistycznymi naukowymi sformułowaniami. Jury i widzów trzeba zaś zainteresować tematyką, podając dobrze ją obrazujące metafory. Przydatne w wielu przypadkach są także rekwizyty, które pozwalają zobrazować samą ideę oraz wzbogacić przekaz.

"Naukowcy zauważają, że można mówić prostym językiem i widzą reakcję ludzi. Zwykle naukowcy tak sobie wykombinowali, że jak mówią trudnymi słowami, to są bardziej ważni, jeśli ludzie ich nie rozumieją. Guzik prawda. A ludzie uwielbiają skomplikowaną wiedzę, ale w prostych słowach. Tak, żeby ją zrozumieli" - w taki sposób ideę konkursów popularyzatorskich wyjaśnia dr Marcin Stolarski laureat konkursu FameLab 2013.


Doktor Stolarski zwraca uwagę na jeszcze jedną istotną rzecz - naukowiec nie może być jednak showmanem. Nie powinien dążyć to czynienia z nauki tylko i wyłącznie formy rozrywki. (Przeczytaj więcej w rozmowie z doktorem Stolarskim) Jest to tym bardziej zrozumiałe, gdy porównany wystąpienia, których celem jest popularyzacja nauki z pracami już ściśle naukowymi tych samych osób. Dobrze potwierdzają to chociażby wystąpienia światowej sławy naukowców podczas konferencji naukowych TED

Ich przekaz jest wówczas uproszczony. Wynika to z faktu, że jest po prostu dobrze dopasowany do odbiorców. Ponieważ nie są oni specjalistami, nie można przekazywać im wiedzy w specjalistyczny sposób. Tu celem jest bowiem wzbudzenie zainteresowania w krótkim czasie. Byłoby to trudne do osiągnięcia, gdyby w ciągu kilku minut naukowiec posługiwał się specjalistycznym i hermetycznym językiem.

I właśnie w dopasowaniu przekazu do odbiorcy można upatrywać klucza do języka naukowca. W artykule naukowym trudno oczekiwać, barwnych metafor i posługiwania się rekwizytami. Nie taki jest też bowiem cel publikowania artykułu naukowego. Jego odbiorcami są specjaliści, którym nie trzeba wyjaśniać podstawowych pojęć.  

Ważne jest więc to do kogo mówimy. To właśnie odbiorca powinien mieć duży wpływ na charakter naszego przekazu. Dopasowanie formy przekazu do oczekiwań - a często także poziomu - odbiorcy, spowoduje, że nasz przekaz zostanie odebrany zgodnie z naszymi założeniami. Innymi słowy osiągniemy zamierzony przez nas cel.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...