sobota, 1 marca 2014Innowacje to słowo bardzo popularne w ostatnich latach i to nie tylko w nauce. Dziś innowacyjny stara się być niemal każdy, a i samo zajmowanie się innowacjami może otwierać wiele drzwi. Ale czy w tym natłoku innowacji z wielu stron nie pogubiliśmy się nieco? Tu może potrzebny być przewodnik, który nie tylko wskaże drogę w świecie innowacji, ale także uporządkuje go. Taką rolę może odgrywać "Słownik Innowacji"

"Słownik Innowacji" jest aplikacją przygotowaną przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i stanowi element Portalu Innowacji. Celem słownika jest zebranie w jednym miejscu informacji, dotyczących właśnie innowacji. Jak w każdym dobrym słowniku nie chodzi jednak tylko o samo zebranie powiązanych tematycznie haseł, ale także wyjaśnienie ich znaczenia. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do rzeczywistości, która zmienia się w sposób dynamiczny i w związku z tym wymaga wyjaśnienia podstawowych pojęć w oparciu, o które jest rozwijana.

Jak zwracają sami twórcy "Słownika Innowacji":
(...) w postrzeganiu innowacji i procesu innowacyjnego odchodzimy od pojedynczego zdarzenia, na rzecz kompleksu zjawisk i zdarzeń tworzących nowe produkty, wzorce, technologie i usługi. Innowacja staje się w coraz większym zakresie zjawiskiem społecznie złożonym, skomplikowanym i trudnym. Przez lata in­nowacje były pojęciem kojarzonym ze sferą zmian technicznych; obecnie następuje ciągłe poszerzanie zakresu innowacji i innowacyjności na obszary usług, organizacji, marketingu, a nawet polityki i zjawisk społecznych. Dynamika współczesnych zmian gospodarczych, technologicznych i społecznych wymusza myślenie w kategoriach schumpeterowskiej twórczej destrukcji. Jednocześnie innowacje, spinając ze sobą sfery nauki, techniki, produkcji, zarządzania i polityki, koncentrują w sobie cechy wszystkich tych obszarów. Procesy innowacyjne przebiegają w specyficznym układzie powiązań obejmującym sieci przedsiębiorstw, instytucje naukowo-badawcze i pozarządowe oraz rząd, administrację publiczną i inicjatywy obywatelskie. Coraz większą rolę odgrywają współzależności zachodzące między dynamiką tworzenia i rozwoju inno­wacyjnych przedsiębiorstw, a organizacją regionów i dostępnością wyspecjalizowanych instrumentów finansowych.
Można powiedzieć, że w słowniku innowacja zostaje rozłożona na czynniki pierwsze. Wyjaśnione zostaje także wiele terminów, które łączą się z nią w sposób pośredni. Dużym atutem słownika jest wykorzystanie jego hipertekstualności. W wielu przypadkach wyjaśnienie danego terminu nie ogranicza się bowiem tylko do jego słownikowej definicji. Dodatkiem są bowiem odnośniki do artykułów, w których w Portalu Innowacji zajmowano się danym zagadnieniem. Teksty te są zaś często obszernymi opracowaniami i dostarczają bardzo wiele wiedzy.

Do "Słownika Innowacji" warto też sięgnąć, jeśli pracujemy nad wnioskiem - szczególnie jeśli jest on finansowany ze środków Unii Europejskiej. Dostaniemy wówczas niemal gotowe formułki, które mogą okazać się bardzo pomocne podczas pisania wniosku.


Zdjęcie we wpisie: unsplash.com - domena publicznaPrint Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...