środa, 9 kwietnia 2014


Fragment okładki książki "Manipulacja i wywieranie wpływu na ludzi" Anny Jarmuły
Czy w ogóle naukowiec, który swoje badania ma prowadzić zgodnie z zasadami etyki, powinien sięgać po publikację, która zajmuje się manipulacją i wywieraniem wpływu na ludzi. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Wynika to z kliku faktów. Przede wszystkim z próbami manipulacji stykamy się często w naszym życiu. Wiedza o tym, że ktoś chce nami manipulować, jest najlepszą obroną. Dodatkowo obok manipulacji istnieje wywieranie wpływu, które nie musi być stosowane do osiągnięcia złych celów.

Na rynku dostępnych jest wiele książek dotyczących manipulacji i wywierana wpływu na ludzi. Podstawową pozycją jest publikacja pt. "Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka", którą napisał Robert B. Cialdini. Jest to jednak książka napisana językiem naukowym i jej odbiór może być utrudniony dla osób, które nie są psychologami. Wiedzę, którą zdobył Cialdini, w przystępny sposób w książce pt. "Manipulacja i wywieranie wpływu na ludzi" przedstawia Anna Jarmuła. Na szczęście treść publikacji nie ogranicza się do omówienia poglądów Cialdiniego. Autorka koncentruje się bowiem przede wszystkim na wywieraniu wpływu na ludzi. Do metod, które mogą być do tego stosowane zalicza zaś także autoprezentację oraz perswazję. Co równie ważne Jarmuła przybliża także sposoby obrony przed wpływem, który usiłują na nas wywrzeć inne osoby.

W książce "Manipulacja i wywieranie wpływu na ludzi" poznajemy całą paletę sposobów, którymi można wywierać wpływ na ludzi. To od czytelników zależy w jakim celu wykorzystają zdobytą wiedzę. Autorka obrazuje, jak można wykorzystywać różnorakie techniki podczas negocjacji, wystąpień publicznych, rozmów kwalifikacyjnych oraz w pracy zespołowej. Do metod wywierania wpływy zaliczane są bowiem również takie techniki jak społeczny dowód słuszności, niewiedza wielu, konformizm i autorytet. Są to sytuacje, z którymi spotykamy się niemal na co dzień, ale często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Dużym atutem książki Anny Jarmuły jest fakt, że autorka podpowiada, jak mechanizmy i techniki wywierana wpływu wykorzystać w dobrych celach. Takim celem może być chociażby organizacja pracy w zespole. Duża odpowiedzialność spoczywa w tej sytuacji na osobie kierującej zespołem. Jej autorytet wskazuje innym, jak organizować pracę. Wpływ społeczny ma także duże znaczenie, gdy do zespołu wprowadzana jest nowa osoba. W wielu przypadkach przejmuje ona styl pracy, który już obowiązuje w zespole. Jeśli styl ten opiera się np. na bałaganiarstwie, to w zespole mamy kolejnego bałaganiarza. 

Nie powinno podlegać dyskusji, że manipulacja jest złą praktyką. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że pogląd ten nie dotyczy jednak perswazji i wywierania wpływu. Te mogą być wykorzystywane do osiągania dobrych celów. Dlatego warto je znać. I warto wiedzieć, jak obronić się przed manipulatorami, którzy chcą wykorzystać nas do osiągania swoich celów.


Okładka książki "Manipulacja i wywieranie wpływu na ludzi" Anny Jarmuły

Autor: Anna Jarmuła
Tytuł: Manipulacja i wywieranie wpływu na ludzi
Rok wydania: 2006
Wydawnictwo: Astrum
Liczba stron: 174
Cena: ok. 20-30 złW serii Biblioteka Nowoczesnego Naukowca opisaliśmy dotychczas

Richard Newton
Skuteczny kierownik projektu - czytaj więcej

John Blackwell i Jan Martin
A Scientific Approach to Scientific Writing - czytaj więcej

Henryk Bieniok
Zarządzanie czasem. Poradnik dla mało efektywnych - czytaj więcej
Agata i Jerzy Rzędowscy
Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce - czytaj więcej


Andrew J. Friedland i Carol L. Folt.
Writing Successful Science Proposals - czytaj więcejKatarzyna Czainska
Odkryć zarządzanie - czytaj więcej

Grażyna Białopiotrowicz
Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce - czytaj więcej


Wojciech Haman, Jerzy Gut
Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy - czytaj więcej


Iwona Majewska-Opiełka
Jak mówić, by nas słuchano - czytaj więcej

Paweł Wimmer
Akademickie narzędzia Microsoft Word 2007 - czytaj więcejPrint Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...