środa, 16 kwietnia 2014


Fragment okładki książki Profesjonalny wizerunek. Droga do sukcesu Pang Li Kin
"Jak cię widzą, tak cię piszą" - mówi dobrze znane przysłowie. Od podobnego stwierdzenia wyszła autorka książki "Profesjonalny wizerunek. Droga do sukcesu" Pang Li Kin. Autorka przez 200 stron przekonuje, że to jak nas widzą, słyszą i czytają, ma kluczowe znaczenie przy szansach na osiągnięcie przez nas sukcesu. Ten oczywiście może być definiowany na wiele sposobów. Pang Li Kin przedstawia wskazówki, jak osiągnąć sukces wizerunkowy. Zdaniem autorki jest od podstawą do osiągania także sukcesu w innych obszarach.

Problem z kształtowaniem wizerunku polega na tym, że dla wielu osób - w tym także naukowców - nie należy przesadnie dbać o swój zewnętrzny wygląd, a co za tym idzie o to jak postrzegają nas inni. Podejmowanie takich działań, ma bowiem być zabiegiem, który ma ukryć wewnętrzne niedostatki. Idąc tym tokiem rozumowania, prawdziwa jakość nie potrzebuje się kreować, bo obroni się sama.

Teoretycznie takiemu tokowi rozumowania trudno nie przyznać racji. Cały problem polega jednak na tym, gdy osoby o niskich kompetencjach w danej dziedzinie kreują się na ekspertów. Kładąc zaś mocny nacisk na kształtowanie swojego wizerunku, spychają w cień faktycznych ekspertów i sami zajmują ich miejsca. Jak zwraca zaś uwagę autorka książki, nasz wizerunek ma potwierdzać jacy jesteśmy. Mówiąc innymi słowy - ma być komunikatem, który wysyłamy do świata zewnętrznego i w którym staramy się przekazać, jacy właśnie jesteśmy. Nie mamy tu więc do czynienia z manipulacją czy kłamstwem, a przekazywaniem stanu faktycznego.

Zdaniem autorki kształtowanie wizerunku odbywa się na kilku płaszczyznach. Zalicza się do nich nasz wygląd, nasz głos i wystąpienia publiczne oraz nasze postępowania. To za pomocą tych narzędzi możemy komunikować światu, jacy jesteśmy. Co więcej Pang Li Kin uważa, że jeżeli wyznaczymy sobie cel, który chcemy osiągnąć w naszym życiu zawodowym, to powinniśmy się zachowywać, tak jak byśmy go już osiągnęli. Jeśli więc naszym celem jest zostanie np. dyrektorem, to już dziś powinniśmy ubierać się jak dyrektor, mówić jak dyrektor i postępować jak dyrektor. Oczywiście wskazane jest zachowanie umiaru, tak aby nikt nie posądził nas o zachowania niepasujące do otoczenia.

Choć momentami książka "Profesjonalny wizerunek. Droga do sukcesu" ociera się o rady dobrze znane z internetowego przeboju "Jesteś zwycięzcą", to na szczęście są one w mniejszości. Autorka przekazuje bowiem także wiele cennych informacji, które warto wykorzystać w swoim życiu zawodowym, żeby wzmocnić swoją pozycję oraz wykreować swój wizerunek eksperta.Okładka książki Profesjonalny wizerunek. Droga do sukcesu Pang Li Kin

Autor: Pan Li Kin
Tytuł: Profesjonalny wizerunek. Droga do sukcesu
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Flashbook.pl
Liczba stron: 200
Cena: ok. 25-30 zł


W serii Biblioteka Nowoczesnego Naukowca opisaliśmy dotychczas

Richard Newton
Skuteczny kierownik projektu - czytaj więcej

John Blackwell i Jan Martin
A Scientific Approach to Scientific Writing - czytaj więcej

Henryk Bieniok
Zarządzanie czasem. Poradnik dla mało efektywnych - czytaj więcej
Agata i Jerzy Rzędowscy
Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce - czytaj więcej


Andrew J. Friedland i Carol L. Folt.
Writing Successful Science Proposals - czytaj więcejKatarzyna Czainska
Odkryć zarządzanie - czytaj więcej

Grażyna Białopiotrowicz
Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce - czytaj więcej


Wojciech Haman, Jerzy Gut
Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy - czytaj więcejIwona Majewska-Opiełka
Jak mówić, by nas słuchano - czytaj więcej

Paweł Wimmer
Akademickie narzędzia Microsoft Word 2007 - czytaj więcej


Anna Jarmuła
Manipulacja i wywieranie wpływu na ludzi - czytaj więcejPrint Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...