środa, 16 kwietnia 2014


Statuetki dla laureatów konkursu INTER od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - fot. www.granty-na-badania.com
W ostatnich sześciu latach Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przeznaczyła 420 mln zł z unijnych funduszy na finansowanie badań prowadzonych przez polskich i zagranicznych naukowców. Wsparcie uzyskało 448 indywidualnych laureatów oraz 147 zagranicznych uczonych. Zgodnie z zapowiedziami w 2014 r. FNP rozpoczęło już nabory wniosków w nowych konkursach. 

W latach 2008-2013 FNP prowadziła nabory wniosków w sześciu konkursach, które finansowane były ze środków Unii Europejskiej. Przeznaczono na nie następujące środki:
  • Homing Plus - konkurs dla młodych badaczy z zagranicy oraz polaków pracujących poza granicami kraju. Celem projektu było skłonienie ich do przyjazdu i prowadzenia badań w Polsce. Budżet konkursu wynosił 36 mln zł.
  • Welcome - konkurs dla wybitnych zagranicznych naukowców, którzy chcieli tworzyć zespoły w polskich jednostkach naukowych w celu prowadzenia badań w Polsce. Budżet konkursu wynosił 65 mln zł.
  • Ventures - konkurs dla młodych naukowców, którzy prowadzą badania, które mają zastosowanie aplikacyjne, a wyniki mogą mieć zastosowanie w gospodarce. Budżet konkursu wynosił 14 mln zł.
  • Pomost - konkurs dla rodziców-naukowców, którzy pracę naukową łączą z wychowaniem dzieci. Budżet konkursu wynosił 39 mln zł.
  • Team - konkurs na projekty z udziałem młodych naukowców, które realizowane były w najlepszych zespołach badawczych w Polsce. Budżet konkursu wynosił 153 mln zł.
  • Międzynarodowe Projekty Doktoranckie - celem konkursu było podniesienie poziomu badań naukowych realizowanych w Polsce przez młodych naukowców w okresie przygotowywania przez nich prac doktorskich oraz zintensyfikowanie współpracy międzynarodowej polskich jednostek badawczych. Budżet konkursu wynosił 112 mln zł.
W pierwszym kwartale 2014 r. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przedstawiła swoją ofertę programową na 2014 r. Zgodnie z zapowiedziami FNP otwarty został już nabór wniosków w trzech nowych konkursach:
  • Praxis - konkurs na staże dla doktorantów i pracowników naukowych. staże będą trwały od 1 do 6 miesięcy i będą mogły być realizowane w polskich i zagranicznych jednostkach naukowych lub firmach. Celem staży będzie rozwój umiejętności z zakresu komercjalizacji, przedsiębiorczości, współpracy interdyscyplinarnej oraz zarządzania zespołami naukowymi i badaniami naukowymi. Nabór wniosków w konkursie trwa do 30 czerwca 2014 r. Kolejne nabory wniosków będą prowadzone w trybie ciągłym.
  • eNgage -  konkurs na pomysły dotyczące upowszechnienia nauki - celem konkursu będzie stworzenie warunków do przygotowania i wdrożenia oryginalnych pomysłów związanych z upowszechnieniem nauki. Dla zwycięzców zaplanowano nagrody w wysokości 45 000 zł. Nabór wniosków w konkursie trwa do 16 maja 2014 r.
  • Impuls - konkurs dotyczący rynkowego potencjału projektów badawczych. Celem konkursu jest promowanie badań aplikacyjnych oraz rozwój umiejętności uczonych z zakresu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. W ramach działania prowadzony był nabór wniosków do 11 kwietnia 2014 r.
Szczegółowe informacje o konkursach, które w 2014 r. otwiera Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, można znaleźć w ofercie programowej FNP na 2014 r. Zachęcamy także do zapoznania się z pełną treścią raportu FNP pt. "Talenty, odkrycia, innowacje. Jak wykorzystaliśmy fundusze strukturalne na naukę (2007-2013)".

Na podstawie: www.naukawpolsce.pap.pl
 


Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...