czwartek, 15 maja 2014


Fragment okładki książki "Niskobudżetowy startup" Chrisa Guillebeau
Rozpoczęcie działalności gospodarczej dla wielu osób może wydawać się trudny wyzwaniem. Przerażać może ryzyko niepowodzenia oraz wszelkie formalności związane z prowadzeniem firmy. W swojej książce pt. "Niskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji" Chris Guillebeau przekonuje, że takie myślenie nie ma racji bytu. W części, gdy motywuje do uwierzenia we własne umiejętności, trudno nie przyznać mu racji. Gorzej robi się, gdy doświadczenia autora chcemy przenieść na polsku grunt.

Dla wielu przedstawicieli świata nauki rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej i założenie własnej firmy, która będzie bazowała na zdobywanej wiedzy naukowej, jest czymś niemal niemożliwym. W szczególności dotyczy to przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych. Często uważają oni, że zdobywanej przez nich wiedzy po prostu nie da się wykorzystać w gospodarce. Wiedza ta ma mieć bowiem nieaplikacyjny charakter i jako taka nie nadaje się do komercjalizacji. 

Łatwo znaleźć jednak przykłady, które wskazują, że takie myślenie nie musi mieć racji. Warto przeczytać bezpłatne publikacje pt. "Nowe perspektywy. Nauki społeczne dla gospodarki" oraz "Nauki społeczne a komercjalizacja wiedzy", żeby przekonać się, że również wiedza tworzona przez przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych może być użyteczna dla społeczeństwa, a naukowcy mogą na niej zarabiać.

Choć Chris Guillebeau w swojej książce ani razu nie wspomina o świecie nauki i naukowcach, to przekaz, który kieruje do czytelników, jest bardzo zbliżony do przesłania wspomnianych powyżej poradników dotyczących komercjalizacji dorobku nauk humanistycznych i społecznych. Autor uważa bowiem, że niemal każdy człowiek posiada zasób informacji - można nazwać je talentem, a można wiedzą - których udostępnienie będzie korzystne dla innych osób. A skoro tak to można próbować oprzeć swoją działalność na dzieleniu się z innymi tą wiedzą. Oczywiście pobierając za to wynagrodzenie.

Autor książki mocno wierzy w swój pogląd i trzeba przyznać, że niemal z każdej strony jego dzieła aż bije optymizmem. Nie brakuje tu także wiary w to, że porażki są tylko kolejnymi krokami, które prowadzą do końcowego sukcesu. Na pewno dużym atutem "Niskobudżetowego startupu" jest fakt, że autor podaje wiele cennych rad, które mogą usprawnić poruszanie się w rzeczywistości przedsiębiorstwa. Pewnym minusem jest fakt, że pierwotnymi odbiorcami książki nie byli czytelnicy z Polski. Niektóre z rad są więc bardzo użyteczne tylko dla czytelników w Stanach Zjednoczonych. W Polsce rozbiją się zaś o formalności i przepisy prawne.

Ten niewielki mankament nie zmienia jednak faktu, że książkę Guillebeau warto przeczytać, żeby zmotywować się do uwierzenia we własne umiejętności. Autor doskonale pokazuje, jak ludzie na całym świecie brali sprawy w swoje ręce i dobrze na tym wychodzili. To samo mogą zrobić także naukowcy. Tym bardziej, że ich wiedza jest na prawdę bardzo duża i szkoda, żeby się marnowała.
Okładka książki "Niskobudżetowy startup" Chrisa Guillebeau

Autor: Chris Guillebeau
Tytuł: Niskobudżetowy startup
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: Onepress
Liczba stron: 346
Cena: ok. 35-40 zł


W serii Biblioteka Nowoczesnego Naukowca opisaliśmy dotychczas

Richard Newton
Skuteczny kierownik projektu - czytaj więcej

John Blackwell i Jan Martin
A Scientific Approach to Scientific Writing - czytaj więcej

Henryk Bieniok
Zarządzanie czasem. Poradnik dla mało efektywnych - czytaj więcej
Agata i Jerzy Rzędowscy
Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce - czytaj więcej


Andrew J. Friedland i Carol L. Folt.
Writing Successful Science Proposals - czytaj więcejKatarzyna Czainska
Odkryć zarządzanie - czytaj więcej

Grażyna Białopiotrowicz
Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce - czytaj więcej


Wojciech Haman, Jerzy Gut
Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy - czytaj więcejIwona Majewska-Opiełka
Jak mówić, by nas słuchano - czytaj więcej

Paweł Wimmer
Akademickie narzędzia Microsoft Word 2007 - czytaj więcej


Anna Jarmuła
Manipulacja i wywieranie wpływu na ludzi - czytaj więcejPang Li Kin
Profesjonalny wizerunek. Droga do sukcesu - czytaj więcej

Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...