poniedziałek, 5 maja 2014


Półfinaliści polskiej edycji FameLab 2014 - fot. www.granty-na-badania.com
10 maja o godz. 19:00 w warszawskim Centrum Nauki Kopernik rozpocznie się finał konkursu FameLab. Do walki o zwycięstwo, 35 000 zł i udział w światowym finale stanie dziesięciu młodych naukowców. Będą mieli oni po 3 minuty na przekonanie jury i widzów do spojrzenia na świat nauki z nowej strony. Wstęp na finałową imprezę jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, i technicznych, prowadzący działalność naukową w Białymstoku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Po raz pierwszy wśród najlepszych są także badacze związani na co dzień z zagranicznymi uczelniami: w Edynburgu, Nottingham i Monachium. Na scenie podczas finałowej Gali zobaczymy: zoolożkę dr Joannę Bagniewską, chemiczki i chemików: Tomiłę Łojewską, Marianę Kozłowską oraz Tomasza Jakubka; biolożki: dr Barbarę Pietrzak, Justynę Lesiak i Malwinę Roszkowską-Chojecką, fizyka Michała Kępę oraz biotechnologów: Natalię Woźniak i Damiana Sojkę. 

Joanna Bagniewska - jedna z finalistek FameLab 2014 - fot. www.granty-na-badania.com
Joanna Bagniewska - jedna z finalistek FameLab 2014 - fot. www.granty-na-badania.com
Zdobywczyni lub zdobywca pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Otrzyma także nagrodę pieniężną (30 000 zł na cele naukowe i 5 000 zł na dowolne wydatki. Jednemu z finalistów zostanie przyznane wyróżnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – pokrycie kosztów udziału w dowolnie wybranej naukowej konferencji międzynarodowej na terenie Europy. Swoje nagrody przygotowali także partnerzy wspierający. British Council w Polsce, współorganizator konkursu, opłaci zwycięzcy lub zwyciężczyni kurs lub egzamin językowy. BASF Polska trzem wybranym przez siebie finalistom ufunduje pobyt w Ludwigshafen w Niemczech, gdzie znajduje się największy na świecie zintegrowany produkcyjny kompleks chemiczny, będący siedzibą firmy. Z kolei BMW Group Polska przyzna nagrodę dla najbardziej elektryzującego i innowacyjnego FameLabera i zabierze jej laureata lub laureatkę do fabryki w Lipsku, w której powstaje wyznaczający nowe trendy w zakresie zrównoważonej mobilności samochód BMW i3. 

Tomasz Jakubek - jeden z finalistów FameLab 2014 - fot. www.granty-na-badania.com
Tomasz Jakubek - jeden z finalistów FameLab 2014 - fot. www.granty-na-badania.com
Już 10 maja, Centrum Konferencyjne Kopernik będzie wyglądało zupełnie inaczej. Przestrzeń wewnątrz budynku zostanie specjalnie zaaranżowana, m.in. przed wejściem zostanie rozwinięty fuksjowy dywan (kolor konkursu) na wzór największych Oscarowych Gali, a finaliści talent show – jak prawdziwe gwiazdy nauki – zostaną dowiezieni limuzynami BMW na ostateczne konkursowe starcie. Na publiczność będą czekać pełne atrakcji strefy Wkręć się w naukę!, gdzie transmitowany będzie przebieg Gali. 

Jury konkursu FameLab - fot. www.granty-na-badania.com
Jury konkursu FameLab - fot. www.granty-na-badania.com
Podobnie jak w ubiegłym roku, w skład finałowego jury wejdą: światowej sławy astrofizyk prof. Marek Abramowicz, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnych dziur i teorią figur równowagi gwiazd; kulturoznawca dr Jacek Wasilewski, badający konstruowanie przekazów społecznych i kreację znaczeń; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki, Irena Cieślińska oraz dziennikarz i publicysta, Piotr Najsztub. Galę Finałową poprowadzi Jan Wróbel  – znany publicysta i historyk. 
Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...