sobota, 3 maja 2014


Breakthrough Prize in Life Science - logo
Konkursy, których celem jest popularyzacja nauki, przestają być czymś wyjątkowym. W Polsce od kilku lat organizowane są kolejne edycje dobrze znanego na świecie FameLab. Aktywnie popularyzuje naukę także Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, która organizuje konkursu Inter oraz eNgage. Nauka traktowana jak show, wzbudza zainteresowanie. Doskonale wiedzą o tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie wręczenia nagród w ramach Life Science Breakthrough Prize przypomina galę rozdania Oscarów.

Wręczanie nagród w konkursie Life Science Breakthrough Prize odbywa się w wielką pompą, bo i nagroda należy do pokaźnych. Każdy laureat otrzymuje 3 000 000 dolarów. Sama nagrodę ufundowali m.in. Sergey Brin (Google), Mark Zuckerberg (Facebook), Priscilla Chan (Facebook), Anne Wojcicki (23andMe) i Yuri Milner (Mail.ru). Nagroda przyznawana jest od 2013 r. W 2014 r. otrzymało ją sześciu naukowców. Budżet konkursu wynosił więc 18 000 000 dolarów.

Organizatorzy dbają jednak nie tylko o wysokość nagród. Równie ważna jest otoczka, która jest budowana wokół samej nagrody oraz uroczystości, podczas której jest wręczana. Naukowcy traktowani są na niej jak gwiazdy, a samo wręczenie nagród staje się także medialnym wydarzeniem. Nie może więc w nim zabraknąć elementów dobrze znanych np. z gali wręczenia Oscarów. Naukowcy chodzą po czerwonym dywanie, pozują fotoreporterom, a następnie udają się na wielką galę.

Relację z przyznania nagród w 2014 r. można zobaczyć na poniższym filmie. I choć rozmach gali faktycznie może robić wrażenie, to twórcy rodzimych konkursów dla naukowców nie mają powodów do kompleksów. Choć konkursy takie jak FameLab czy Inter organizowane są na nieco mniejsza skalę, to są doskonałym przykładem w jaki sposób należy wychodzić z nauką do społeczeństwa. A i gale wspomnianych konkursów trudno nie pochwalić za profesjonalizm.Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...