piątek, 6 czerwca 2014


Joanna Bagniewska podczas reprezentowała Polskę podczas światowego Finału FameLab 2014 - fot. www.granty-na-badania.com
Doktor Joanna Bagniewska zdobyła nagrodę od laureatów FameLab podczas finału światowego konkursu dla popularyzatorów nauki FameLab 2014 r. Zwyciężczyni polskiej edycji FameLab podczas finałowej rozgrywki, która odbyła się w brytyjskim Cheltenham, awansowała do najlepszej dziesiątki, gdzie zmierzyła się z najlepszymi popularyzatorami nauki z całego świata. Najlepszym z najlepszych został Padraic Flood reprezentujący kraje Beneluksu.

Żeby dotrzeć do czołowej dziesiątki światowego finału konkursu FameLab dr Bagniewska musiała najpierw przebrnąć przez półfinałowe zmagania. W ich trakcie - tym razem w języku angielskim - Polka zaprezentowała swoje wystąpienie, które zapewniło jej wygraną w krajowym finale. Całość można zobaczyć na poniższym filmie od 1:16:00.


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podczas finałowej prezentacji Polka wyjaśniała w jaki sposób pszczoły i ich zmysł powonienia może być wykorzystywany do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych. Prezentacja została doceniona przez dotychczasowych laureatów FameLab na całym świecie, którzy w swoim głosowaniu uznali, że Polka razem z Caroline Shenton-Taylor z Wielkiej Brytanii, zasłużyła na specjalną nagrodę. Wystąpienie dr Bagniewskiej można zobaczyć na poniższym nagraniu od 1:08:20.


Droga Joanny Bagniewskiej do światowej czołówki konkursu FameLab 2014 wiodła przez krajowe eliminacje. W rozgrywanym 1 marca 2014 r. w Centrum Nauki Kopernik krajowym półfinale dr Bagniewska opowiadała o roślinach, które "krzyczą" i w ten sposób walczą o swój byt oraz odstraszają roślinożerców. 

Joanna Bagniewska podczas krajowego półfinału FameLab 2014 - fot. www.granty-na-badania.com
Joanna Bagniewska podczas krajowego półfinału FameLab 2014 - fot. www.granty-na-badania.com
Dzięki swojemu wystąpieniu przedstawicielka Nottingham Trent University razem z dziewięcioma innymi badaczami awansowała do krajowego finału konkursu FameLab 2014. 


W swoim finałowym wystąpieniu dr Bagniewska postanowiła wyjaśnić w jaki sposób ludzki organizm rozpoznaje, że jest noc i zaczyna domagać się odpoczynku. Dokonała tego w brawurowy i zapadający w pamięć sposób. Słuchacze dowiedzieli się bowiem, że od nadmiaru snu samcom chomików kurczą się jądra. Pytanie, na które odpowiadała swoim wystąpieniem dr Bagniewska, dotyczyło zagadnienia, czy podobne zagrożenie grozi mężczyznom.

Joanna Bagniewska podczas krajowego finału FameLab 2014 - fot. www.granty-na-badania.com
Joanna Bagniewska podczas krajowego finału FameLab 2014 - fot. www.granty-na-badania.com
Podczas ogłaszania laureatów krajowej edycji FameLab 2014 dr Bagniewska niemal do samego końca nie mogła być pewna wygranej. Nagrody specjalne, wyróżnienia i nagrodę publiczności po kolei zgarniali bowiem Justyna Lesiak i Tomasz Jakubek. Ostatecznym triumfatorem okazała się jednak Joanna Bagniewska. 
Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...