sobota, 7 czerwca 2014


Logo KreoBox
Na początku grudnia 2013 r. opisywaliśmy dwie nowo otwarte internetowe platformy współpracy dla naukowców. Zapowiadaliśmy wówczas, że będziemy się bacznie przyglądać ich rozwojowi. Po pół roku przyszła pora, by ponownie zajrzeć do KreoBox oraz systemu wspomagającego prowadzenie prac badawczo-naukowych oraz współdzielenie i publikację wyników prac. Tym razem odwiedziny nie są jednak miłe.

Pisząc w grudniu 2013 r. o internetowej platformie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie zwracaliśmy uwagę, że na stronie https://platforma.awf.edu.pl/ nie znajdziemy zbyt wielu materiałów. Docelowo platforma miała zrealizować następujące cele:
  • Wzrost znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej;
  • Poprawa warunków prowadzenia prac badawczych;
  • Zacieśnienie współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi; 
  • Ułatwienie współpracy uczelni z biznesem.
Cele te miały być realizowane za pośrednictwem cyfrowego repozytorium prac naukowych oraz modułu współpracy między uczelniami a biznesem. Od grudnia 2013 r. rozrósł się zasób prac naukowych. Cały czas pozostają jednak działy, w którym znajdują się pojedyncze pozycje. Są też działy całkowicie wymarłe. W bazie nie ma ani jednego doktoratu oraz raportu. Bardzo słabo wygląda też moduł, którego celem jest usprawnienie współpracy nauki z biznesem. Pół roku temu znajdowało się w nim tylko testowe zgłoszenie. Dziś niema nawet tego, a moduł jest wymarły.

Niewiele lepiej jest, gdy wejdziemy na otwarty 29 listopada 2013 r. serwis KreoBox https://kreobox.pl/. Ta wspólna inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Miasta Stołecznego Warszawa stawia sobie za cel usprawnienie współpracy nauki z biznesem. Na pewno KreoBox zdecydowanie przeważa nad platformą AWF pod względem wizualnym. KreoBox może się podobać, co o serwisie https://platforma.awf.edu.pl/ trudno powiedzieć.

Minusem KreBox jest fakt, że ponad pół roku po rozpoczęciu działalności, sprawia on wrażenie serwisu, który nadal się nie rozwinął, a co gorsza powoli pobada w stagnację. Jeżeli po sześciu miesiącach działania KreoBox nadal musi budować namiastkę aktywności poprzez zamieszczanie wiadomości z zewnętrznych serwisów, to nie świadczy to o nim zbyt dobrze.

Słabo wypada także aktywność w poszczególnych modułach serwisu. Dział tematy prac dyplomowych jest pusty i nie ma obecnie żadnej propozycji dla młodych naukowców, którzy chcieliby napisać pracę na temat zamawiany przez przedsiębiorców. Podobnie jest z giełdą biznesową - ma służyć łączeniu pomysłów naukowców z potrzebami przedsiębiorców, ale obecnie jest pusta. Nieco lepiej jest w dziale kariera. Poprawa jest jednak niewielka, bo znajdują się tu ledwie cztery oferty pracy.

Ślady życia serwisu KreoBox można odnaleźć w dziale współpraca biznes-nauka. Aktywnie rozwija się wykaz infrastruktury oraz technologii i wdrożeń. Widoczne jest, że jednostki naukowe chcą przedstawiać swoją ofertę. Podobnie jest z działem społeczność. W KreoBox zarejestrowało się już blisko 3200 naukowców, którzy chcieliby nawiązać współpracę z przemysłem. Liczba może imponować, ale już w połowie grudnia 2013 r. liczba zarejestrowanych ekspertów wynosiła blisko 3000 osób. Przez pół roku wzrost jest więc niewielki.

Intensyfikacja współpracy nauki z biznesem jest hasłem, które pojawia się w wielu dokumentach dotyczących celów, które stoją przed polską nauką. Po raz kolejny okazuje się jednak, że piękne hasła nie tak łatwo realizować w codziennym działaniu. Nawet najlepsze pomysły i przygotowane dla nich narzędzia nie przyniosą rezultatów, jeśli nie będzie ludzi, którzy będą chcieli z nich korzystać. I zachęcenie do nawiązywania współpracy jest dziś jednym z wyzwań, które stoi przed polską nauką. Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...