sobota, 26 lipca 2014


Fragment okładki publikacji "Projektor Jagielloński 2"
Uniwersytet Jagielloński już po raz drugi przygotował publikację, w której przedstawia najciekawsze badania prowadzone są przez swoich studentów, doktorantów i pracowników. Publikacja pt. "Projektor Jagielloński 2" nie jest jednak tylko szansą na zapoznanie się z badaniami prowadzonymi na UJ. To także dobry przykład na popularyzację nauki i stawianie na otwartą naukę.

Ważna informację dotycząca publikacji znajdujemy zanim zaczniemy czytać pierwszy tekst:
Wszystkie teksty w publikacji Projektor Jagielloński 2. Co badają naukowcy na UJ? objęte są licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Sama publikacja podzielona została na 12 działów:
 1. my i oni;
 2. życie społeczne;
 3. wiedza i edukacja;
 4. kultura;
 5. środowisko;
 6. bioróżnorodność;
 7. medycyna;
 8. nowotwory;
 9. genetyka;
 10. leki;
 11. technologie;
 12. przyszłość i kosmos.
W każdy dziale znajdują się dotyczące go teksty. Redakcja zadbała, żeby były one zrozumiałe także dla osób, które nie są specjalistami w danej dziedzinie. Pomyślano też o dalszym propagowaniu badań. Jak zostało już wspomniane - każdy tekst udostępniany jest w ramach licencji Creative Commons. Nie ma więc problemu z jego dalszym rozpowszechnianiem. 

Dodatkowo każdy tekst kończy się podaniem adresu mailowego oraz telefonu kontaktowego do osoby, która będzie w stanie powiedzieć znacznie więcej o danym badaniu. Dziennikarze, którzy chcieliby napisać o nim więcej, dostają więc gotowe źródło do zdobycia dodatkowych informacji. W aneksie do publikacji zamieszczono zaś składy zespołów badawczych, które biorą udział w danym projekcie. Tu akurat szkoda, że skład zespołu poszukiwać trzeba ręcznie, bo z poziomu jego opisu nie mamy do dyspozycji hiperłącza, które odesłałoby nas do odpowiedniej strony w aneksie.

Uniwersytet Jagielloński pierwsze wydanie "Projektora Jagiellońskiego" opublikował w 2012 r. Jest to jeden ze sposobów popularyzowania nauki. A czy Wasze jednostki naukowe także popularyzują badania naukowe?


Okładka publikacji "Projektor Jagielloński 2"
Print Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...