sobota, 20 września 2014


Nauka to fascynująca rzeczywistość. Trzeba jednak posiadać umiejętność przekazywania jej sekretów w taki sposób, aby zainteresować nią inne osoby. Nie jest to jednak prosta sztuka, o czym przekonuje się wielu naukowców. Ale jeżeli już uda się przedstawić piękną stronę nauki, to efekty są godne pochwały. Przykładami takich działań są strony internetowe, które w bardzo dobry sposób promują naukę.

Na początku 2014 r. przedstawiliśmy przykłady popularyzowania nauki w praktyce. Skupiliśmy się wówczas głównie na konkursach dla popularyzatorów nauki oraz filmowej popularyzacji nauki. Ale w internecie nie brakuje również stron internetowych, w których prawdziwi pasjonaci przekazują informacje o nauce i mają dziesiątki tysięcy czytelników.

W czym tkwi ich sukces? Przede wszystkim w fakcie, że nauka jest dla nich pasją. Stąd już tylko krok do zarażania pasją innych ludzi. A dodatkowo człowiek lubi poszukiwać odpowiedzi na pytania duże i małe, które nurtują go na co dzień. Nauka daje zaś odpowiedzi na te pytania. Trzeba jednak umieć je przekazać w odpowiedniej formie. W bardzo dobry sposób robią to osoby, które stroją za trzema poniższymi stronami. Serdecznie je polecamy i przedstawiamy ich krótkie opisy zaczerpnięte z poszczególnych stron.

Nauklove.pl
Jesteśmy pierwszym w Polsce portalem skupiającym ludzi piszących o nauce w ciekawy i przystępny sposób. Codziennie staramy się dostarczać najbardziej interesujące i sprawdzone informacje. Piszą dla nas osoby od lat związane z nauką – doktoranci, doktorzy, a także pracownicy jednostek naukowych.  Każdy z nich występuje pod swoim nazwiskiem, co daje gwarancję wiarygodnych treści, każdemu z nich możesz również zadać pytanie dotyczące artykułu – wystarczy, że napiszesz maila czy skomentujesz interesujący Cię temat.
Aleksandra i Piotr Stanisławscy – małżeństwo, które od ponad dekady pisze o nauce. Blogerzy z wyboru, dziennikarze naukowi z powołania. Publikowaliśmy m.in. w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Focusie”, „Newsweeku”, „Wiedzy i Życiu”. A potem zapragnęliśmy pisać na własny rachunek i tak narodziła się Crazy Nauka – najpierw jako fanpage na Facebooku, potem jako ten blog. Kochamy to, co robimy.
Badania.net
Jesteśmy grupą pasjonatów różnych dziedzin nauki, których łączy chęć upowszechniania wyników badań naukowych. Czytelników badania.net zainteresowanych nauką zapraszamy do współtworzenia strony i publikacji omówień ciekawych badań. Aby dołączyć do nas wystarczy wysłać nam próbkę swoich tekstów.
Nie korzystamy z omówień „z drugiej ręki”. Nasze teksty przygotowujemy na podstawie oryginalnych doniesień zrecenzowanych w prestiżowych czasopismach naukowych (m.in. JPSP, Psych Science, Nature, Science, PLOSone, JESP). Tak przygotowane streszczenia udostępniamy internautom na licencji “wspólnego dobra” (Creative Commons).

Zdjęcie we wpisie: Some rights reserved by Mars P.Print Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom