sobota, 18 października 2014


Jednym z najbardziej cenionych przez Polaków zawodów od lat jest zawód profesora. Od blisko dwóch dekad pracę profesorów ceni ponad 80% naszych rodaków. Są jednak momenty, w których na tym niemal nieskazitelnym wizerunku pojawiają się rysy. To sytuacje, w których nie tylko profesorowie, ale także i pozostali naukowcy w swoich badaniach uciekają się do kłamstwa.

Plagiaty, autoplagiaty, dopisywanie się do prac podwładnych, ghostwritting, prace naukowe na bardzo niskim poziomie - z tymi zmorami nie tylko polskiej nauki niestety zetknął się niemal każdy, kto lepiej poznał świat naukowców. Nie składa się on bowiem tylko z ludzi, którzy brzydzą się kłamstwem. Co ciekawe kłamstwa popełniane przez naukowców, doczekały się naukowej analizy.

Prof. Arturo Casadevalla z Albert Einstein College of  Medicine amerykańskiego Yeshiva University przyjrzał się dokładnie przypadkom oszustw w pracach badawczych wykrytych przez zajmującą się tym w USA specjalną organizację.
Okazało się, że naukowe kłamstwa nie są tylko domeną młodych naukowców, którzy za wszelką cenę chcą osiągać kolejne stopnie naukowego rozwoju. Dane przeanalizowane przez prof. Arturo Casadevalla wykazały, że najwięcej oszustw przypadło na kadrę profesorską. Szczegóły tego ciekawego badania można znaleźć na stronie nauklove.pl.

I tu po raz kolejny przypomina się wygłoszony przez Bolesława Prusa O odkryciach i wynalazkach: odczyt popularny wypowiedziany dnia 23 marca 1873 r. Niektóre z prawd związanych z nauką nie zmieniły się bowiem od wieków. Niestety jednym z nich jest kłamstwo naukowe.

Zdjęcie we wpisie: Some rights reserved by iT@cPrint Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom