sobota, 27 grudnia 2014


W 2014 r. opisaliśmy kilkaset konkursów na granty, stypendia i staże. Choć celem konkursów niemal zawsze jest udzielenie pomocy w prowadzeniu badań, to część z nich opisujemy z większą przyjemnością. To konkursy pomysłowe, nowatorskie, albo po prostu interesujące. W ostatnim w tym roku odcinku Weekendowo o nauce prezentujemy nasz subiektywy przegląd najciekawszych konkursów z 2014 r.

Wyprawa polarna PAN - konkurs, który co roku zachwyca nas i wywołuje wielką chęć wzięcia w nim udziału. Choćby jako kucharz. Chyba wszystko dlatego, że naukowa wyprawa na Spitsbergen brzmi jak zaproszenie do wspaniałej przygody. Jeżeli w tym roku nie zgłosiliście się na wyjazd - zobaczcie co tracicie i wejdźcie na stronę Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego.

Eksperyment Łańcuchowy - Leć z nami w kulki! - konkurs, w którym przyciąga już sama nazwa. Lekka, zabawna, ale odwołująca się także do nauki. Bo oczywiście jest to konkurs naukowy. Celem konkursu jest skonstruowanie urządzenia, które do przetransportowania metalowej kulki wykorzysta jak najwięcej zjawisk fizycznych. Świetny pomysł na zainteresowanie nauką młodych pasjonatów. A tak wyglądał konkurs w 2013 r. 


Talent zgłoś się! - konkurs, który już w swoich założeniach wydaje się być świetną promocją dla polskiej nauki. Oto w ramach dobrze znanych formatów w stylu talent show, na ekrany trafić mają naukowcy, innowatorzy i ludzie przedsiębiorczy, którzy chcą przekuć swój pomysł w biznes. Całość pojawić miała się na antenie Telewizji Polskiej. "Miała pojawić się", bo z powodów zmiany w ramówce, program nie pojawił się na ekranach jesienią 2014 r. Trzeba liczyć, że potwierdzą się zapowiedzi i wiosną 2015 r. zobaczymy go na antenie. A na razie - jego zapowiedź.


Polski Wynalazek 2014  - o ile program Talent zgłoś się! nie doszedł na razie do skutku, to Telewizja Polska razem z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego stworzyli konkurs na najlepszy polski wynalazek 2014 r. Każde pojawienie się nauki w dobrych godzinach oglądalności w telewizji, traktujemy jako coś wspaniałego. Więc i tym razem pochwalimy pomysł na promocję wyników badań polskich naukowców.


Będąc przy promocji nauki w telewizji, nie sposób pominąć nadawane od 3 sierpnia 2014 r. w TVP 1 Wiadomości Naukowe. Świetny pomysł na przybliżanie osiągnięć polskich naukowców. I choć nie jest to konkurs, nie mogliśmy sobie pozwolić na pominięcie tego programu.


Zdjęcie we wpisie: Unsplash.comPrint Friendly and PDF
Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom


Nowe informacje o grantach na Twoim mailu

Podaj swój adres email:


Po zapisaniu się do newslettera, sprawdź czy mail rejestrujący nie trafił do spamu.0 komentarze :

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...