sobota, 20 grudnia 2014


Jedną z podstawowych zasad obowiązujących w nauce, jest kwestia recenzowania wszelkich prac naukowych. Recenzje z założenia mają wyłonić najlepsze prace naukowe oraz projekty, które będą finansowane w ramach przyznanych grantów. System recenzji spełnia swoje zadanie tylko wówczas, gdy recenzje są faktycznie obiektywne i rzetelne.

Nie zawsze jednak osoby uznawane za ekspertów, tworzą bezstronne recenzje. Istnieje także wiele sytuacji, w których zachodzi konflikt interesów pomiędzy recenzentem a osobą recenzowaną. W celu uniknięcie m.in. takich sytuacji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydało w 2011 r. poradnik pt. "Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce". Jego celem było przybliżenie zasad, które obowiązują podczas wyboru recenzentów oraz przy samym sporządzaniu recenzji.

W ostatnich tygodniach ciekawą formę przybliżenia zasad wyboru recenzentów oraz recenzowania składanych wniosków, zaprezentowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Cały proces przedstawiony został w formie filmowej. Krótkie materiały mają wyjaśnić zawiłą procedurę.

Zdjęcie we wpisie: unsplash.comPrint Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom