wtorek, 24 maja 2016


Logo Alfa School
Organizatorzy ALFA SCHOOL nie próżnują i kontynuowana jest raz rozpoczęta misja budowania mostu między nauką a biznesem. Pod koniec kwietnia swoje kompetencje w zakresie komercjalizacji projektów podnosili naukowcy w Krakowie, a już w czerwcu - 16 i 17, szansę na to będą mieć twórcy projektów naukowo - badawczych we Wrocławiu.

ALFA SCHOOL to wydarzenia satelitarne do pre-akceleratora dla naukowców alfa.ac, który miał swoją pierwszą edycję na przełomie 2015/2016 roku w Warszawie. Aby zintegrować środowisko naukowe ze światem biznesu inicjatorzy wydarzenia postanowili wyruszyć w Polskę z cyklem dwudniowych warsztatów. 
Widzimy ogromny potencjał w łączeniu tych dwóch światów zarówno dla samych naukowców, jak i inwestorów, ale przede wszystkim dla potencjalnych odbiorców nowych technologii. Projekty naukowe dotyczą bowiem najczęściej ważnych dla ludzi aspektów, a ich komercjalizacja niejednokrotnie bezpośrednio przekłada się na komfort życia, a nawet zdrowie. 
- mówi Małgorzata Dynowska zastępca dyrektora generalnego ds. inkubacji i rozwoju firm WPT.      


Poprzednie ALFA SCHOOL cieszyły się dużym powodzeniem wśród lokalnych, ale nie tylko, środowisk naukowych. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski, i tak na przykład do Krakowa, czyli miasta, w którym w kwietniu odbyła się ostatnia ALFA SCHOOL, uczestnicy przyjechali również z Warszawy, czy Łodzi.

Podczas warsztatów można obserwować bardzo duże zaangażowanie ze strony uczestników. Oznacza to, że inicjatywy tj. ALFA SCHOOL, nakierowane na naukowców, są dla nich samych bardzo ważne, a informacje, jakie tam otrzymują potrzebne do rozwijania koncepcji swoich wyników badań B+R. Czasami po raz pierwszy spotykają się tam ze stricte biznesowym podejściem do ich prac, co wiele wnosi do dalszej ich organizacji i przybliża na drodze do komercjalizacji ich wyników.
- dodaje Przemysław Paczos, kierownik sekcji wspierania komercjalizacji wyników badań B+R poprzez instrumenty finansowe NCBR.

Otrzymaliśmy również dużo zgłoszeń z Wrocławia, dlatego to właśnie Wrocławski Park Technologiczny jest organizatorem następnej edycji ALFA SCHOOL, a wspierają go Dentons i SpeedUp Group. Czwarte już warsztaty odbędą się 16 i 17 czerwca. Z nowymi uczestnikami także popracujemy nad dyfuzją innowacji i komercjalizacji badań naukowych, modelem biznesowym, czy też relacjami z inwestorem. - mówi Joanna Skuza specjalista ds. komunikacji i organizacji eventów w SpeedUp Group. Są naukowcy, inwestorzy i uniwersytety. Największym problemem jest zrozumienie celów i intencji, jakie przyświecają każdej ze stron - zauważa Michał Krodaczuk, co-head of Dentons Poland Startup Program. Duży nacisk podczas ALFA SCHOOL kładziony jest na aspekty komunikacyjne - jak w sposób zwięzły i zrozumiały mówić o skomplikowanych technologicznie badaniach naukowych tak, aby potencjalny inwestor, ale również odbiorca uznał je za wartościowe i potrzebne.
- dodaje.

Ogromną wartością spotkań z cyklu ALFA SCHOOL jest możliwość porozmawiania z przedstawicielami funduszy inwestycyjnych. Udział w warsztatach daje naukowcom niekwestionowane ułatwienie w dotarciu do potencjalnych inwestorów. W przedsięwzięciu biorą udział fundusze skupione wokół pierwszej edycji programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, BRIdge Alfa takie jak: Infini, Impera Alfa, Polski Instytut Badań i Rozwoju oraz SpeedUp Group. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ponownie objęło patronat nad wydarzeniem. 
Warsztaty dla naukowców ALFA SCHOOL są świetnym przykładem spotkania naukowców, innowatorów z przedstawicielami funduszy inwestycyjnych i poznania mechanizmów rządzących rynkiem i zasad prowadzenia projektów celem ich komercjalizacji
- reasumuje Maciej Potocki, prezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego SA.

Warsztaty dla naukowców są bezpłatne, wymagana jest jedynie rejestracja. Z wybranymi uczestnikami organizatorzy kontaktować się będą na początku czerwca. Formularz zgłoszeniowy na stronie: http://alfa.ac/alfa-school/ 

Informacja prasowaPrint Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom