środa, 15 marca 2017


Logo European Research Council
Już 10 lat Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznaje najbardziej prestiżowe granty na naszym kontynencie. Dysponuje budżetem w wysokości 13 miliardów euro. Wśród laureatów jest 22 Polaków. Kim są naukowcy, którzy awansowali do europejskiej naukowej elity?

Prof. dr hab. Maciej Konacki, astrofizyk z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Toruniu, dr hab. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, dr hab. Natalia Letki z Wydziału Filozofii i Socjologii UW czy dr hab. Justyna Olko z Wydziału Artes Liberales UW – to tylko niektóre nazwiska Polaków, którzy swoją obecność w superlidze naukowców przypieczętowali grantem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. 

O swoich badaniach opowiedzą w poniedziałek 27 marca od godz. 17 w Centrum Nauki "Kopernik" (wstęp wolny, program dostępny pod artykułem). Spotkanie popularyzacyjne w Warszawie organizuje Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.
Podsumowujemy dekadę współpracy polskiej nauki z Europejską Radą ds. Badań Naukowych 
– wyjaśnia Magdalena Chomicka z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. 
Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie popularyzacyjne. Będzie można posłuchać kilku badaczy, którzy w ostatnich latach weszli do naukowej superligi. 
Z Europejską Radą ds. Badań Naukowych współpracują w Polsce instytucje tworzące sieć wsparcia dla naukowców. To Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE oraz jego 11 regionalnych oddziałów. Wsparcie w aplikowaniu o granty oferują także biura przy Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim i Polskiej Akademii Nauk, które pomagają pracownikom tych instytucji. Granty ERC są finansowane dzięki unijnym funduszom: 7. Programowi Ramowemu i programowi Horyzont 2020.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych powstała w 2007 roku. W jej skład wchodzi rada naukowa złożona z 22 wybitnych specjalistów z różnych dziedzin. W tym gronie jest obecnie jeden Polak, prof. Andrzej Jajszczyk z Katedry Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Polscy eksperci, pracujący w rodzimych instytucjach, w ciągu 10 lat dostali w sumie 25 grantów. Wysokość dofinansowania wynosi zwykle od 1,5 do 2,5 miliona euro. Grant jest przypisany do autora projektu, nie do uczelni, co daje uczonemu niezależność w świecie nauki.

dr hab. Justyna Olko - fot. materiały prasowe
dr hab. Justyna Olko - fot. materiały prasowe
Otwarta sesja: Naukowcy – polscy, poziom – światowy
Laureaci konkursów European Research Council o swoich projektach
Centrum Nauki "Kopernik", 27 marca, 17.00-20.00

17.00-17.15 - Powitanie
17.15-17.45 Indianie Nahua, Hiszpanie, my: co przynosi kontakt międzykulturowy? dr hab. Justyna Olko
17.45-18.15 - Śledzenie satelitów i śmieci kosmicznych przy pomocy zrobotyzowanych teleskopów, prof. Maciej Konacki
18.15-18.45 - Dobra publiczne w oczach zwykłych ludzi, dr hab. Natalia Letki 
18.45-19.15 - Jak zrozumieć działanie organizmu na poziomie pojedynczych atomów? Przykłady z badań mechanizmów naprawy materiału genetycznego, dr hab. Marcin Nowotny
19.00-20.00 - Pytania

Informacja prasowaPrint Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom