wtorek, 17 października 2017


Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów doktorantów i nie tylko - Piotr Wasylczyk
Nawet najciekawszą konferencję naukowa mogą zniszczyć prelegenci, którzy w nudny sposób przedstawiają wyniki swoich badań naukowych. A jako, że z prezentacjami naukowymi mamy do czynienia nie tylko na konferencjach, warto potraktować je poważnie i nauczyć się je dobrze przygotowywać. Dobrą pomocą w tym zakresie będzie książka Piotra Wasylczyka pt. "Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów doktorantów i nie tylko".

Na początek rada - publikację mogą pominąć osoby, które oczekują, że otrzymają poradnik w jaki sposób przygotować slajdy do swojego wystąpienia. Co prawda autor nie odrzuca całkowicie programów do przygotowywania multimedialnych prezentacji, ale uznaje, że to wcale nie od nich zależy, czy prezentacja zostanie uznana za dobrą. I to właśnie fakt, że nie otrzymujemy tego rodzaju poradnika, jest dużym atutem książki. 

Wasylczyk uważa, że bardzo popularne nie tylko w środowisku naukowym slajdy, nie są esencją prezentacji. Traktuje je jako jeden z rekwizytów. Ten zaś może zarówno ulepszyć, jak i popsuć samo wystąpienie. Pewne jest zaś, że może się bez niego obyć. O jakości prezentacji świadczy bowiem nie tyle jej warstwa wizualna - choć autor pokazuje, jak i w tym elemencie usprawnić swoje wystąpienia - ale to jak dobrze przygotowana będzie osoba, która ją wygłasza. Bazując na takim podejściu, autor zachęca do usuwania wszelkich zbędnych części prezentacji. Za takie uznaje zaś np. slajdy tytułowe, informujące o czym prelegent będzie mówił oraz o czym prelegent już powiedział. Może to oburzać, ale autor jest tu konsekwentny.

Z "Prezentacji naukowych..." najwięcej dowiemy się o tym, jak przygotować warstwę merytoryczną naszego wystąpienia. Jak w sposób spójny i logiczny uporządkować bogactwo danych, by nie pominąć najważniejszych informacji i zaciekawić odbiorców. Słowem kluczem pozostaje tu "cel". Musi mieć go każda prezentacja naukowa. I o tym autor radzi nie zapominać.

Autor wychodząc od hasła "mniej znaczy więcej", przekonuje, że podczas prezentacji to człowiek a nie slajdy są najważniejsze. To człowiek musi wiedzieć co chce powiedzieć, o czym chce powiedzieć, do kogo chce powiedzieć i po co chce powiedzieć. W tej roli nie zastąpią go nawet najlepsze slajdy, przeładowane informacjami, których odbiorcy nie są w stanie przyswoić.

Książka Wasylczyka to nie tylko poradnik dla osób, które biorą udział w konferencjach naukowych i nie tylko dla studentów i doktorantów. To przystępnie napisana publikacja dla każdego, kto chce mówić o nauce w zrozumiały sposób. W książce znajdziemy wiele ćwiczeń i przykładów, które pozwolą udoskonalić swoje prezentacje naukowe. Przy okazji autor odczarowuje świat nauki jako bardzo poważną dziedzinę życia. Pokazuje bowiem, że o nauce można mówić przy wykorzystaniu m.in. bajek i rymowanek. Choć trudno to zastosować na konferencjach naukowych, to będzie ciekawym rozwiązaniem, gdy znajdziemy się na pikniku naukowym czy lekcji popularyzującej naukę w szkole podstawowej.

Można powiedzieć, że "Prezentacje naukowe..." to nie tylko wartościowa i pomocna publikacja. To także wojna, którą autor wytacza uprawianiu nudnej nauki. I za to ostatnie należą mu się największe słowa uznania.

Autor: Piotr Wasylczyk
Tytuł: Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów doktorantów i nie tylko
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Liczba stron: 194
Cena: ok. 30-38 zł


Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów doktorantów i nie tylko - Piotr Wasylczyk


W serii Biblioteka Nowoczesnego Naukowca opisaliśmy dotychczas

Richard Newton
Skuteczny kierownik projektu - czytaj więcej

John Blackwell i Jan Martin
A Scientific Approach to Scientific Writing - czytaj więcej

Henryk Bieniok
Zarządzanie czasem. Poradnik dla mało efektywnych - czytaj więcej
Agata i Jerzy Rzędowscy
Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce - czytaj więcej


Andrew J. Friedland i Carol L. Folt.
Writing Successful Science Proposals - czytaj więcejKatarzyna Czainska
Odkryć zarządzanie - czytaj więcej

Grażyna Białopiotrowicz
Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce - czytaj więcej


Wojciech Haman, Jerzy Gut
Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy - czytaj więcejIwona Majewska-Opiełka
Jak mówić, by nas słuchano - czytaj więcej

Paweł Wimmer
Akademickie narzędzia Microsoft Word 2007 - czytaj więcej


Anna Jarmuła
Manipulacja i wywieranie wpływu na ludzi - czytaj więcej


Pang Li Kin
Profesjonalny wizerunek. Droga do sukcesu - czytaj więcej

Chris Guillebeau
Niskobudżetowy startup - czytaj więcejWolfgang Mentzel
Mistrzowska retoryka. Sekrety przekonujących wystąpień - czytaj więcej
Print Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom