piątek, 20 października 2017


fot. Alex Knight / unsplash.com CC0 1.0
Na zgłoszenie ok. 350 pomysłów liczą organizatorzy programu "Dobry Pomysł" skierowanego do twórców i innowatorów. W środę na platformie dobrypomysl.pfr.pl uruchomiono nabór wniosków do programu. 35 najlepszych pomysłów ma otrzymać pakiet doradczych usług.

W środę w Gdyni podczas konferencji prasowej przez rozpoczęciem Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory ogłoszono uruchomienie platformy dobrypomysl.pfr.pl i rozpoczęcie naboru wniosków do rządowego programu wsparcia dla indywidualnych innowatorów. "Dobry pomysł" został opracowany w Ministerstwie Rozwoju (MR).

Dyrektor ds. rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju, Eliza Kruczkowska podczas konferencji w środę w Gdyni poinformowała, że program "Dobry Pomysł" jest skierowany do osób fizycznych, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej a mają - w szufladzie lub w głowie – ciekawy pomysł biznesowy. PFR jest jednym z czterech konsorcjantów, którzy na zlecenie MR realizują projekt "Dobry Pomysł".

Powiedziała, że nie ma ograniczeń wieku – osoba zgłaszająca pomysł musi być pełnoletnia i musi być obywatelem Polski. 
Z każdego miejsca na świecie Polacy mogą zgłaszać swoje pomysły 
– dodała.

Pomysł ma się wpisywać w ramy Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. 
Specjalizacji jest 20 i są na tyle szerokie, że naprawdę każdy wynalazek można tam zakwalifikować
– dodała. Program jest elementem działań w ramach podnoszenia konkurencyjności polskiej gospodarki, co jest kluczowym elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zapewniła, że zgłoszony na platformie pomysł w ciągu siedmiu dni zostanie zweryfikowany formalnie. 
Później dwustopniowo przechodzi weryfikację merytoryczną, na koniec spotyka się z komisją branżowych ekspertów i analityków biznesowych, którzy decydują, komu będą świadczyć usługi doradcze o wartości do 60 tys. zł na projekt
– tłumaczyła. Przewidziano na ten cel budżet w wysokości 2 mln zł.

Podkreśliła, że w programie "Dobry Pomysł" nie ma bezpośredniego wsparcia finansowego. 
Chcemy po prostu podać rękę i pomóc tym młodym ludziom, bo najczęściej będą to albo młodzi doktoranci albo jeszcze młodsi ludzie, którzy robią swoje projekty do szuflady
– dodała. Kruczkowska wyjaśniła, że osoby, które zdecydują się zarejestrować swój pomysł na platformie i przejdą pozytywnie weryfikację formalną, otrzymają pomoc w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do aplikowania o środki publiczne czy do rozmowy z inwestorami. 
Mamy bazę szerokiego grona ekspertów branżowych
– dodała. Wyjaśniła, że np. jeśli ktoś zgłosi pomysł biotechnologiczny, to organizatorzy pomogą w skontaktowaniu pomysłodawcy z odpowiednim ekspertem, który pomoże w ocenie pomysłu, w weryfikacji, czy warto go rozwijać. Dodała, że 
mogą też poszukać innego wsparcia grantowego, które oferują instytucje typu PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) i NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). 
Przyznała, że organizatorzy liczą, że w ciągu 12 miesięcy wpłynie około 350 projektów, z których 35 otrzyma pakiet doradczych usług. Jest to projekt pilotażowy. Realizowany jest w ramach szerszego programu "Start in Poland".

W Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni w środę rozpoczęła się kolejna edycja Gdynia E(x)plory Week, jak podkreślają organizatorzy, święta pasjonatów nauki i innowacji. W programie wydarzenia: finał największego w Polsce Konkursu Naukowego E(x)plory wspierającego młodych naukowców, otwarte wydarzenia dla szkół i rodzin oraz panele dyskusyjne i wykłady z udziałem innowacyjnych start-upów w ramach VI Kongresu E(x)plory Innowacje. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji wydarzenia będą: Mistrz Rajdów Samochodowych Kajetan Kajetanowicz, fizyk, dziennikarz i popularyzator nauki dr Tomasz Rożek i 20-letni innowator - Mateusz Mach, twórca pierwszego na świecie komunikatora dla osób głuchych - Five App.

Gdynia E(x)plory Week potrwa do 21 października. Organizatorzy wydarzenia, Fundacja Zaawansowanych Technologii liczy, że E(x)plory odwiedzi ponad 3,5 tys. gości, młodych ludzi, pasjonatów nauki z całego kraju.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Bożena Leszczyńska (PAP)
Zdjęcie we wpisie: fot. Alex Knight / unsplash.com CC0 1.0 Print Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom