wtorek, 12 grudnia 2017


http://www.granty-na-badania.com/2017/12/gowin-morawiecki-jako-premier-to-dobra.html
Mateusz Morawiecki należy do grona polityków, którzy świetnie sobie zdają sprawę ze znaczenia nauki dla rozwoju Polski - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin wręczając nagrody naukowcom i nauczycielom akademickim.

W poniedziałek w warszawskich Łazienkach Gowin wręczył nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Nagrody te to coroczne wyróżnienia za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne dokonane w mijającym roku. Najbardziej prestiżowe nagrody - za całokształt dorobku - otrzymali: prof. Ewa Piórkowska, prof. Marek Kwiek oraz zespół z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika kierowany przez dr. Piotra Wcisłę. Łącznie - w różnych kategoriach - nagrodzonych zostało 60 przedstawicieli świata akademickiego.

Wicepremier Gowin w swoim przemówieniu odniósł się do desygnowania na premiera Mateusza Morawieckiego.
To dobra wiadomość dla polskiej nauki, polskich uczelni, bo pan premier Morawiecki należy do nie tak licznego grona polityków, którzy świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla rozwoju gospodarczo cywilizacyjnego jest polska nauka i szkolnictwo wyższe
- ocenił minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Ocenił, że proponowana przez Morawieckiego strategia odpowiedzialnego rozwoju, strategia 
pchnięcia polskiej gospodarki na tory nowoczesności nie powodzie się, jeśli polskie firmy, polska gospodarka nie będą w dużo większym stopniu niż do tej pory oparte o dorobek polskich naukowców.
Gowin jednak dodał, że nauka jest tak istotna nie tylko ze względu na gospodarkę. Zwrócił uwagę również na rolę badań podstawowych, które nie od razu znajdują zastosowanie. Podkreślał też, jak ważny jest wpływ nauki na kulturę, na społeczeństwo.

Minister powiedział, że najważniejszym wyzwaniem uczonych jest 
bezinteresowne dociekanie prawdy.Warto temu poświęcić życie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Ludwika Tomala (PAP)
Zdjęcie we wpisie: fot. P. Tracz Public domain

Print Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom