poniedziałek, 22 stycznia 2018


Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin -  fot. P. Tracz Public domain
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin przedstawi dziś projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (tzw. Ustawa 2.0). Transmisję na żywo z tego wydarzenia od godziny 12:00 można śledzić na żywo w tym wpisie, na stronie internetowej MNiSW oraz na kanale ministerstwa w serwisie youtube.


Założenia do ustawy 2.0 zostały wypracowane przez trzy zespoły, które zostały wyłonione w drodze konkursu w pierwszej połowie 2016 r. Następnie zostały zaprezentowane 19 września 2017 r. podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. W krótkim czasie środowisko naukowe zgłosiło kilkaset stron uwag do proponowanej treści ustawy. Krytycznie o propozycji ustawy wypowiadali się posłowie PiS podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. Minister Gowin zapewniał wówczas, że konstruktywne uwagi znajdą swoje miejsce w końcowej wersji ustawy.

Jeszcze przed poniedziałkową prezentacją projektu ustawy, wiadomo było, że jej treść ulegnie zmianie w porównaniu z wrześniową wersją. Planowane jest obniżenie obciążeń dla dydaktyków oraz zmiana definicji młodego naukowca. O zapowiadanych zmianach mówił w rozmowie z Rzeczpospolitą wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller.


Zdjęcie we wpisie: fot. P. Tracz Public domainPrint Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom