czwartek, 15 marca 2018


Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin - fot. P. Tracz KPRM Public domain
Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w środę projekt reformy szkolnictwa wyższego - poinformował na Twitterze szef resortu nauki Jarosław Gowin. Wiceminister Piotr Müller powiedział PAP, że o tym, ile pieniędzy będzie skierowanych na reformę zdecyduje rząd na posiedzeniu 20 marca.

Komitet Stały przyjął dzisiaj projekt reformy szkolnictwa wyższego. We wtorek rząd!
- napisał w środę na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNISW) Katarzyna Zawada, Komitet Stały zarekomendował, by projekt ten pojawił się 20 marca na posiedzeniu Rady Ministrów z kilkoma rozbieżnościami Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rolnictwa.
Rada Ministrów zdecyduje, ile środków finansowych zostanie skierowanych na reformę. Decyzja w tym zakresie zostanie podjęta bezpośrednio przez Radę Ministrów
– wyjaśnił w środę w rozmowie z PAP wiceminister nauki Piotr Müller.

W projekcie tzw. Ustawy 2.0 znalazła się bowiem propozycja znacznego zwiększenia finansowania nauki i szkolnictwa wyższego. Rozpisana jest tam ścieżka dochodzenia do finansowania tego sektora na poziomie 1,8 proc. PKB w 2025 r. Do tej części projektu zastrzeżenia zgłosiło Ministerstwo Finansów.

Odnosząc się do rozbieżności z resortem rolnictwa, wiceminister Müller wyjaśnił, 
Ministerstwo Rolnictwa chciałoby, aby instytuty badawcze MR mogły tworzyć federację bez (udziału - przyp. PAP) uczelni. 
Tymczasem – jak zaznaczył Müller - resort nauki wychodzi z założenia, że jeśli Ministerstwo Rolnictwa chce takich rozwiązań, to powinno je zawrzeć we własnej ustawie.

Większość pozostałych rozbieżności została już rozstrzygnięta przez Komitet Stały w czwartek w ubiegłym tygodniu. Piotr Müller po tamtym posiedzeniu ocenił w rozmowie z PAP, że "przytłaczająca większość ustawy została przyjęta bez uwag".

Przygotowany przez resort nauki projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (zwany też Konstytucją dla Nauki lub Ustawą 2.0) ma wprowadzić systemowe zmiany w sposobie działania i finansowania szkolnictwa wyższego. Przemodelowany ma zostać m.in. ustrój uczelni i model kariery akademickiej. Ma się też zmienić tryb uzyskiwania doktoratu. Możliwości uczelni w większym stopniu zależeć będą od tego, jak wypadną one w ewaluacji.

MNiSW chce, by ustawa weszła w życie 1 października 2018 r.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Ludwika Tomala (PAP)
Zdjęcie we wpisie: fot. P. Tracz Public domainPrint Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom