wtorek, 27 marca 2018


fot. P. Tracz Public domainŁącznie wzrost wynagrodzenia minimalnego obejmie w 2019 r. ponad 50 proc. ogółu wykładowców akademickich - zapowiedział szef resortu nauki Jarosław Gowin. Zgodnie z wydanym we wtorek rozporządzeniem pensje minimalne wykładowców wzrosną średnio o ok. 800 zł.

Wydane we wtorek rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego wejdzie w życie od 1 stycznia 2019 roku.
Rozporządzenie, które dzisiaj wydaję będzie dla wielu, zwłaszcza młodych doktorów, okazją czy argumentem za tym, żeby to tutaj, w Polsce rozwijać swoją dalszą działalność i dydaktyczną i naukową
- powiedział we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami Jarosław Gowin.
Jak powiedział szef resortu nauki, dokument ten przewiduje wzrost minimalnych wynagrodzeń dla profesorów, asystentów, adiunktów, wykładowców, lektorów i instruktorów średnio o 800 zł.
Łącznie wzrost wynagrodzenia minimalnego obejmie ponad 50 proc. ogółu wykładowców akademickich
- zapewnił.
Procentowo, szczególnie duży wzrost tego minimalnego wynagrodzenia będzie dotyczył grupy adiunktów, czyli tych młodych doktorów, którzy są przyszłością polskiej nauki
- stwierdził. Obecne wynagrodzenie minimalne w tej grupie wynosi 3 820 zł. Od 2019 r. ma wynieść 4 680 zł, czyli będzie o 22,5 proc. wyższe.
W przypadku adiunktów (podwyżka - PAP) obejmie zdecydowaną ich większość
- zaznaczył.

Gowin podkreślił, że najważniejszym celem tzw. Konstytucji dla Nauki, czyli projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który został przyjęty w zeszłym tygodniu przez rząd, jest zahamowanie "drenażu mózgów". W ten sposób szef resortu nauki określił odpływ z Polski tysięcy najzdolniejszych polskich naukowców. Jak powiedział, wyjechali, by kontynuować swoją pracę na najlepszych uniwersytetach na świecie.
Ludzie, którzy powinni być przyszłą elitą narodową emigrują ze względu, z jednej strony na bardzo niski poziom zarobków na uczelniach, z drugiej strony - na niedostatecznie wysoki poziom kształcenia
- powiedział. W ocenie Gowina planowana reforma szkolnictwa wyższego, w której ramy wpisuje się również wydane dzisiaj rozporządzenie, zaradzi obu problemom.

Wiceminister nauki Piotr Mueller dodał, że podwyżka pensji minimalnych jest niezbędnym elementem "Konstytucji dla Nauki".
To właśnie "Konstytucja dla Nauki" układa pewien ład płacowy w uczelniach i uzależnia od siebie pensje profesora od innych pensji na stanowiskach nauczyli akademickich w polskich uczelniach publicznych
- mówił.

Wyjaśnił, jak będzie działał mechanizm ustalania płac.
Za każdym razem, kiedy będzie podwyższana pensja minimalna dla profesorów, również inne stanowiska w odpowiednich relacjach będą miały zwiększone wynagrodzenia
- mówił. W ten sposób - w jego ocenie - z podwyżek będzie korzystała również młodsza część społeczności akademickiej. Minimalna pensja profesorska będzie aktualizowana raz na kilka lat - zapowiedział Mueller.

Z informacji przekazanych przez resort nauki na spotkaniu z dziennikarzami wynika, że w 2019 r. wynagrodzenie minimalne profesora zwyczajnego wzrośnie z 5 390 zł do 6 410 zł, profesora nadzwyczajnego z 4 605 zł do 5 320 zł, adiunkta z 3 820 zł do 4 680 zł, asystenta z 2 450 zł do 3 205 zł, a wykładowcy, lektora i instruktora z 2 375 zł do 3 205 zł.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Szymon Zdziebłowski
Zdjęcie we wpisie: fot. P. Tracz Public domainPrint Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom