środa, 28 marca 2018


fot. Alex Knight / unsplash.com CC0 1.0
Autorskie konstrukcje biomedyczne, roboty, jedno i dwuślady mogą zgłaszać studenci polskich uczelni do Konkursu Konstrukcji Studenckich - KOKOS. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 marca 2018 r.

Konkurs Konstrukcji Studenckich organizowany jest przez Niezależne Zrzeszenie Studentów AGH od 2014 roku. Jest to ogólnopolski konkurs zrzeszający konstruktorów z najlepszych polskich uczelni.
Tak wiele projektów i wynalazków studentów nie zostaje docenionych. Chcieliśmy to zmienić i dlatego stworzyliśmy KOKOS-a
– mówi koordynator projektu Karolina Tomczyk.

Do konkursu mogą zgłaszać się studenci polskich uczelni, przed 26. rokiem życia. Konkursowi podlegają konstrukcje, czyli działające prototypy urządzeń mechanicznych. Można zgłaszać je w jednej z pięciu kategorii:
  • Lifescience (konstrukcje biomedyczne), 
  • Spokorobo (roboty), 
  • Cars (zmechanizowane dwuślady), 
  • Motorbike (jednoślady), 
  • Sky (konstrukcje związane z poruszaniem się w powietrzu), Joker (konstrukcje, które nie pasują do innych kategorii). 
Każda z poszczególnych kategorii daje całkowicie zróżnicowane możliwości konstrukcyjne. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia
– przekonuje Tomczyk.

Konstrukcje można zgłaszać do 31 marca za pośrednictwem strony: http://kokos.nzs.org.pl/. Znajduje się na niej również regulamin konkursu.
Misją naszego projektu jest prosta – pragniemy pomóc studentom uczelni z całej Polski rozpowszechnić jak i rozwinąć swoje konstrukcje i wynalazki. Dzięki KOKOS-owi młodzi konstruktorzy dostają szanse na skomercjalizowanie swoich konstrukcji
– podkreśla Karolina Tomczyk.
To wielka szansa dla zdolnych studentów, aby ich projekty nie wylądowały zapominanie w szufladzie
– dodaje.

W konkursie sześciu zwycięzców (po jednym w każdej kategorii) wybierze Komisja Konkursowa podczas obrad w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie 25 maja br. W tym samym dniu odbędzie się gala, podczas której zostaną ogłoszone wyniki KOKOS-a.

Podczas ubiegłorocznej gali finałowej zaprezentowało się 20 konstrukcji z pięciu uczelni w Polsce. Wśród nich znalazły się bolid AGH RT 3.5, który w całości został zaprojektowany i wykonany przez koło naukowe Kinematics działające przy AGH oraz Bioniczna Proteza Ręki autorstwa Sławomira Grycuka. Umożliwia ona chwytanie przedmiotów z dużą dokładnością i odpowiednią siłą.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie we wpisie: fot. Alex Knight / unsplash.com CC0 1.0Print Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom