czwartek, 5 kwietnia 2018


Pełnoletni w NiepodległejDo 15 czerwca 2018 r. trwa nabór zgłoszeń w ramach konkursu Pełnoletni 1918/2018. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich. Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymają nagrody rzeczowe m.in. deskorolki elektryczne, monocykl elektryczny, vouchery upominkowe.

Moment odzyskania przez Polskę Niepodległości był czasem wielkiej radości i nadziei. Co czuli młodzi ludzie, którzy w tym okresie osiągali pełnoletność? Jak wyglądały ich plany na przyszłość oraz jak dążyli do ich realizacji? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy konkursu "Pełnoletni 1918/2018" organizowanego przez Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Chcemy zachęcić młodych badaczy, by w ramach 100. rocznicy odzyskania Niepodległości poszukali historii rodzinnych oraz lokalnych bohaterów, którzy w okolicach roku 1918 osiągali pełnoletność
 – mówi Joanna Kacprzak, koordynatorka projektu.

Konkurs "Pełnoletni 1918/2018" odbywa się w ramach programu Niepodległa i skierowany jest do uczniów szkół średnich. Zadanie polega na dotarciu i zaprezentowaniu historii osób, które urodziły się ok. 1900 r. i w momencie odzyskania Niepodległości były pełnoletnie.
Prace konkursowe nie powinny dotyczyć osób powszechnie znanych, o których można przeczytać w podręcznikach szkolnych. Chcemy, by uczestnicy konkursu przygotowali krótkie biografie osób ze swojej rodziny lub miejscowości, w których mieszkają 
– mówi Juliusz Woźny, rzecznik Centrum Historii Zajezdnia.

Biografie, które powstaną w ramach konkursu powinny zawierać, jak najwięcej informacji ze szczególnym uwzględnieniem:
  • Daty urodzenia i śmierci bohatera,
  • Miejsca przebywania w 1918 r. (miasto lub powiat),
  • Działalności bohatera w 1918 r.,
  • Losów bohatera w późniejszym czasie.
Prace konkursowe należy wysłać do 15 czerwca 2018 r. na adres: pelnoletni@zajezdnia.org. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Wybrane historie trafią na stronę projektu. Regulamin oraz potrzebne dokument znajdują się na stronie www.zajezdnia.org/1918-2018.

Pełnoletni w Niepodległej - plakat 

Informacja prasowa

Print Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom