środa, 30 maja 2018


https://www.granty-na-badania.com/2018/05/fundacja-na-rzecz-nauki-polskiej-chce.html
100 mln zł na projekty badawcze realizowane przez konsorcja naukowców pochodzących z różnych uczelni - chce przeznaczyć Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w swoim nowym programie. Ma on promować ponadregionalną współpracę naukowców i być szansą dla mniejszych uczelni.

O założeniach nowego projektu przedstawiciele Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) poinformowali w poniedziałek na Uniwersytecie w Białymstoku (UwB), gdzie zorganizowano spotkanie ze środowiskiem naukowym. Projekt zaprezentowano po raz pierwszy, ma być konsultowany.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej stara się wspomagać dobrą naukę we wszystkich miejscach w Polsce. (...) Chcielibyśmy budować konsorcja różnych jednostek z uniwersytetów, instytutów Polskiej Akademii Nauk i z innych instytutów, i współpracować nad wspólnymi projektami badawczymi
- powiedział dziennikarzom prezes FNP prof. Maciej Żylicz.

Mówił, że potrzeba stworzenia takiego programu wynika m.in. z analizy statystyki publikacji naukowych ukazujących się w Polsce. Wynika z niej, że ok. 60 proc. z nich to są publikacje tylko jednego zespołu badawczego. To pokazuje - dodał prof. Żylicz - że te zespoły "bardzo mało" ze sobą współpracują.
Mało tego, traktujemy naszych kolegów, jako konkurencję o granty. Żeby dobrze i szybko coś opublikować, coś zrobić oryginalnego, musimy ze sobą współpracować
- dodał.

Żylicz powiedział, że ten program będzie też szansą dla mniejszych uczelni jak np. Uniwersytet Gdański czy Uniwersytet w Białymstoku.
Tam zbudowanie centrów, nazwijmy to, doskonałości, jest niezwykle ważne
- dodał. Mówił, że w konkursie będą preferowane konsorcja międzyregionalne.
Musimy nauczyć się współpracować z najlepszymi ośrodkami w Polsce w wielu różnych dziedzinach
- powiedział. Podkreślił, że twórcy programu chcą w ten sposób odwrócić trend, w którym większość zespołów badawczych pochodzi z centrum - z województwa mazowieckiego.

Według założeń projektu jedno konsorcjum będzie mogło zdobyć na swoje badania 20 mln zł, budżet pierwszego konkursu będzie wynosił 100 mln zł. Prof. Żylicz wyjaśnił, że zespoły, oprócz naukowców już w nich pracujących, powinny składać się także z nowych naukowców. Składane projekty badawcze mają być zgodne z Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami.

W sierpniu będzie ogłoszony nabór do konkursu i potrwa on do października. Jak mówił dyrektor ds. działalności programowej FNP Michał Pietras projekt będzie realizowany w ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Powiedział, że w dotychczasowych konkursach Fundacji liczył się indywidualny wniosek naukowca, ten konkurs - jak dodał -
ma znaczenie bardziej strukturalne, on nie wpływa tylko na postęp naukowy jednego laboratorium, jednego naukowca, ale ma za zadanie umożliwić od razu finansowanie sieci zespołów w ramach jednego projektu.
Szansę zdobycia grantów w tym programie widzi prorektor ds. nauki UwB prof. Izabela Święcicka. W jej ocenie jest on właśnie szansą dla mniejszych, regionalnych uniwersytetów. Jak mówiła, uczelnia ma już doświadczenie w pozyskiwaniu pieniędzy z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, ale do tej pory były to granty dla pojedynczych projektów.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Sylwia Wieczeryńska (PAP)Print Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom