poniedziałek, 4 czerwca 2018


Młodzi naukowcy potrzebują wsparcia na start Pod hasłem "Wesprzyj najzdolniejszych młodych naukowców" ruszyła kampania, w ramach której Fundacja na rzecz Nauki Polskiej chce zebrać pieniądze dla swoich stypendystów – laureatów programu START.

START – największy w Polsce program stypendialny dla młodych badaczy jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej już od 26 lat. Program jest dla Fundacji wyzwaniem finansowym, któremu coraz trudniej sprostać – co roku młodzi polscy naukowcy dostają od FNP ponad 3 miliony złotych. Chcąc zapewnić kontynuację tego programu, Fundacja uruchomiła właśnie kampanię zbiórkową i zwróciła się z prośbą o wsparcie finansowe do darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych. 
Wiem, że istnieją inne organizacje pożytku publicznego, które potrzebują wsparcia – takie, które ratują życie czy pomagają chorym. Ale inwestycja w młodych naukowców to tylko inny, bardziej długofalowy sposób patrzenia na te same potrzeby. Jest to szansa na dołożenie swojej cegiełki do rozwoju nauki i postępu cywilizacyjnego, kwestia współodpowiedzialności 
– mówi prof. Maciej Żylicz.

Prof. Maciej Żylicz - fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska
Prof. Maciej Żylicz - fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska
W ramach kampanii zbiórkowej Fundacja będzie przez cały czerwiec regularnie prezentować filmowe i zdjęciowe materiały o swoich stypendystach na stronie www.start.fnp.org.pl i na Facebooku. Drugim elementem kampanii będzie społecznościowa akcja "START-owcy, pokażcie się!" skierowana do wszystkich dotychczasowych laureatów programu START. Celem tej akcji jest promocja programu i pokazanie sukcesów stypendystów, także tych, którzy wsparcie od Fundacji otrzymali wiele lat temu. Akcji będzie towarzyszył hashtag #JestemStartowcem. Ambasadorami kampanii zbiórkowej zostali prof. Magdalena Król – onkolog, stypendystka START z 2011 r., biolog prof. Janusz Bujnicki (START w 2003 r.) oraz chemik prof. Marcin Drąg (START w 2005 r.).

Prof. Magdalena Król - fot. archiwum_SGGW
Prof. Magdalena Król - fot. archiwum_SGGW
Począwszy od 1993 roku Fundacja poprzez stypendia START wsparła już ponad 2900 osób. Stypendia co roku trafiają do około stu badaczy przed 30. rokiem życia reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. W ten sposób Fundacja na rzecz Nauki Polskiej pomaga najzdolniejszym młodym ludziom w trudnych początkach ich kariery badawczej. W ubiegłych latach wśród darczyńców programu START znaleźli się m.in. filozof prof. Barbara Skarga i fizyk prof. Adam Sobiczewski.

Prof. Janusz Bujnicki - fot. OneHD
Prof. Janusz Bujnicki - fot. OneHD
Młodych naukowców – stypendystów programu START można wesprzeć finansowo na stronie www.start.fnp.org.pl. Otrzymane środki Fundacja w całości przekaże stypendystom, a koszty administracyjne będzie dalej pokrywać sama.

Prof. Marcin Drąg - fot. Bartek Sadowski
Prof. Marcin Drąg - fot. Bartek Sadowski
Informacja prasowaPrint Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom