piątek, 24 sierpnia 2018Instytut Pileckiego zaprasza do udziału w szkole organizowanej w ramach pierwszej edycji polsko-niemiecko-izraelskiego projektu „Ćwiczenie nowoczesności” ("Exercising modernity" /  "Modernität üben"). Nabór zgłoszeń trwa do 14 września 2018 r.

Dwudziestolecie międzywojenne to nie tylko gwałtowne zmiany geopolityczne. To także czas rozkwitu nowych idei i prądów w sztuce – w tym zapatrzonego w przyszłość modernizmu. Gdynia, Berlin i Tel Aviv. Trzy miasta, których architektura przesiąknięta jest ideą modernistyczną, posłużą nam jako inspiracja do dyskusji nad pojęciem nowoczesności: zarówno w jej ujęciu historycznym, jak i dzisiejszym rozumieniu, uwzględniającym rewolucjonizujące życie technologie, generowane przez nie nowe sposoby życia i wyzwania.

Program kierujemy do osób zainteresowanych kulturą i historią Polski, Niemiec oraz Izraela, a także refleksją nad tym, jak projektowanie może zmieniać życie społeczne. Procesom modernizacyjnym przyjrzymy się w ujęciu historycznym, zastanowimy się także nad ich dzisiejszym znaczeniem.

Poszukamy odpowiedzi na pytania, czym była nowoczesność sto lat temu, które elementy ówczesnego myślenia mogą być wciąż istotne, jaką rolę odgrywa dziś dziedzictwo modernizmu oraz jakie efekty przyniosły próby zbudowania modernistycznych utopii.

Na uczestników czekają wykłady, warsztaty i seminaria prowadzone przez wykładowców m.in. z Polski, Niemiec i Izraela. Będą z nami: duet chmara.rosinke, Jakub Koźniewski i Krzysztof Goliński z grupy panGenerator, architekci – Florian Mausbach, Yamit Cohen i Yuval Yask, Daniel Talesnik, historyk sztuki Jacek Friedrich oraz wielu innych.

Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim.

W trakcie programu każdy z uczestników przygotuje szkic projektu badawczego lub artystycznego. Wykładowcy pełnić będą role tutorów i pomagać w jego kształtowaniu.

KOGO SZUKAMY?

Poszukujemy 8 kandydatów z Polski oraz 8 z Niemiec. W programie mogą wziąć udział studenci ostatnich dwóch lat kierunków artystycznych i humanistycznych oraz młodzi twórcy, naukowcy i animatorzy kultury (do 35 roku życia).

GDZIE? KIEDY?

Spotkamy się na dwóch zjazdach: 3 – 8 października 2018 w Gdyni oraz 23 – 28 października 2018 roku w Bauhaus Denkmal Bundesschule w Bernau koło Berlina. Uczestnicy zobowiązują się do wzięcia udziału w obu sesjach.

KOSZTY

Udział w programie jest bezpłatny, a organizatorzy pokrywają koszty przejazdów, noclegów oraz wyżywienia uczestników.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Szczegółowe informacje o rekrutacji znajdziecie na stronie projektu: www.exercisingmodernity.com

Informacja prasowaPrint Friendly and PDF
SklepNaukowy

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom