Konkursie Opus

Przeczytaj Najnowsze Informacje O Konkursie Opus

Konkurs na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów. Regulamin konkursu nie precyzuje, kto może być wnioskodawcą. Z wnioskami mogą więc występować naukowcy bez względu na stopnie i tytuły naukowe oraz dorobek naukowy. Oczywiście szansa na otrzymanie grantu, rośnie wraz z doświadczeniem wnioskodawcy.

Czas trwania

Zgłaszany projekt musi trwać 12, 24 lub 36 miesięcy.

Finanse

W konkursie OPUS nie są ustalone dolne oraz górne granice środków finansowych, o które można wnioskować. NCN nie będzie jednak finansowało projektów, których budżet jest nieadekwatny do przedstawionego planu badań oraz zawiera zbędne pozycje.
Jednostka naukowa, w której planujemy realizować projekt, może pobierać od niego koszty pośrednie. Ich maksymalna wysokość to 40% kosztów bezpośrednich (z wyłączeniem aparatury). Wysokość kosztów pośrednich jest ustalana przez każdą jednostkę naukową indywidualnie

Wynagrodzenia

Dla osób wchodzących w skład zespołu można zaplanować wynagrodzenia. Powinny być one proporcjonalne dla zaangażowania w realizowany projekt. Przy ustaleniu stawek wynagrodzenia należy posługiwać się informacjami z dokumentów NCN.

Zespół badawczy

Wnioski w konkursie OPUS można składać indywidualnie oraz zespołowo. W przypadku projektu zespołowego należy wskazać kierownika oraz do dwóch głównych wykonawców. Przy ocenie wniosku pod uwagę brany jest ich dorobek naukowy. W konkursach OPUS nie ma ograniczeń w odniesieniu do liczby osób wchodzących w skład zespołu badawczego.

Nabór wniosków

Nabór wniosków odbywa się dwa razy do roku. Wnioski można składać od 15 marca do 15 czerwca oraz od 15 września do 15 grudnia każdego roku.

Uwagi

W ramach konkursu możliwe jest wnioskowanie o zakup aparatury naukowo-badawczej, przy czym koszt zakupu pojedynczego aparatu naukowo-badawczego nie może przekraczać wartości odpowiednio 500 tys. zł w dziale Nauk Ścisłych i Technicznych (ST) i w dziale Nauk o Życiu (NZ) oraz 150 tys. zł w dziale Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce (HS).

Write A Comment