Naukowcy

BNN: Akademickie narzędzia Microsoft Word 2007

Każdy student i naukowiec musi swoją wiedzę przelać w końcu na papier i stworzyć pracę naukową. I choć istnieje specjalistyczne oprogramowanie dedykowane do tworzenia prac naukowych, to duża część twórców zasiadając do pisania swojego dzieła, sięgnie po standardowy edytor tekstu. W wielu przypadkach będzie to edytor tekstu od Microsoft, czyli popularny Word. Dla wielu prac nie potrzeba bowiem bardziej profesjonalnego oprogramowania.

Fakt, że Word ma pewne braki w porównaniu z profesjonalnymi edytorami do pisania prac naukowych, nie oznacza, że tworzenie takiej pracy jest w nim niemożliwe. Każdego roku przekonuje się o tym wielu studentów i naukowców, którzy swoje prace piszą właśnie w tym edytorze. Dla części osób jest to jednak męcząca czynność, bo dokument – szczególnie dłuższy – zaczyna niemal żyć własnym życiem i trudno doprowadzić go do stanu pożądanego.

Pracę naukową w Wordzie można jednak przygotować bez większych problemów i w sposób, który pozwoli zaoszczędzić dużo czasu. Potwierdza to książka autorstwa Pawła Wimmera pt. “Akademickie narzędzia Microsoft Word 2007”. Autor w swoim niezbyt obszernym dziele w sposób prosty – wszelkie porady uzupełnione są grafikami, które pokazują, gdzie znaleźć daną opcję – wyjaśnia, jak uprościć i w dużej mierze zautomatyzować pracę w Wordzie.

Książka może wydawać się zbyt prosta dla osób, które sprawnie poruszają się po edytorze tekstu. Ale dla osób, które np. spis treści, spis ilustracji czy spis tabel robią ręcznie, będzie to bardzo pomocna publikacja, która podpowie im, jak zautomatyzować swoją pracę. Tym bardziej, że Word umożliwia także automatyczne tworzenie indeksów oraz bibliografii. A ile czasu trwa ręczne stworzenie bibliografii w pracy naukowej, która liczy kilkadziesiąt lub kilkaset stron, wie każdy, kto podjął się takiego wysiłku. Tymczasem odpowiednio wykorzystując funkcjonalności edytora tekstu, można to zrobić w kilka sekund.

Potencjalnych czytelników nie powinien odstraszać fakt, że autor publikacji zajmuje się Wordem w wersji 2007. Porady będą przydatne także dla osób, które w swojej pracy posługują się nowszymi wersjami wspomnianego edytora tekstu. Rady zawarte w publikacji Pawła Wimmera mogą bowiem bardzo usprawnić pracę studentów i naukowców. Chyba mało kto chce przecież tracić długie godziny na wykonywanie zbędnych czynności.

Write A Comment